Dilek fenerleri 1 Haziran'dan itibaren yasak!

Kutlamalarda ve özel günlerde ateşlendikten sonra havaya bırakılan ve oldukça renkli görüntüler oluşturan dilek fenerleri, 1 Haziran'dan itibaren yasaklanıyor.

Dilek fenerleri 1 Haziran'dan itibaren yasak!
DENİZLİ - Yasak kararını Türkiye'de ilk kez Denizli Valiliği aldı. Gerekçesi ise orman yangınlarına sebep olabileceği ihtimali.
Vali Abdülkadir Demir başkanlığında toplanan Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu'na Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ferdi Korkmaz, Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy ve diğer daire müdürleri katıldı. Genel olarak orman yangınlarının ele alındığı toplantıda, özellikle yaz mevsimine girilmesi nedeniyle havai fişek ve benzeri patlayıcılar ile havaya bırakılan ve dilek feneri olarak bilinen ürünlerini kullanımının 1 Haziran'dan itibaren yasaklanması kararlaştırıldı. Yasağa uymayanlara ise Kabahatlar Kanunu uyarınca 75 TL idari para cezası kesilecek. 

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, çeşitli eğlencelerde havaya bırakılan dilek fenerlerinin kontorl edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, ormanlık alanlara da düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak bu kararı aldıklarını açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 16:12

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER