Emeklilerin son günlerde özellikle de maaşlara yansımayan zam oranları ve yeni beklentilerle çokça istismar edildiğini dile getiren maliye ve vergi uzmanı ekonomist Dr.Nedim Türkmen, emekli maaşlarıyla ilgili Türkiye gerçeğini gözler önüne serdi, "Bir beklenti yaratmamak gerektiğini düşünüyorum. İnsanlarla böyle oynamamak gerekir" dedi.

Aynı zamanda Ordulu olan Maliye ve Vergi uzmanı Ekonomist Dr.Nedim Türkmen, Sözcü Tv'de Can Coşkun'un sunduğu 'Şah Mat' programında açıklamalarda bulundu.

"EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ 25 BİN TL OLMASI LAZIM"

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aynı statüye bağlanmış bir takım eşitsizliklerin ortadan kaldırıldığı söylenmişti, ama bu tarihten itibaren de kademe kademe aylık bağlama oranları da düşürülmüştü. İşte bu ayrıntıya dikkatleri çeken Türkmen, "2001 yılında, 2008 Sosyal Güvenlik Reformu öncesinde en düşük emekli maaşının asgari ücretin 1,5 katı olduğuna dikkatleri çeken Türkmen, "Aslında emekli aylıklarının şu anda en düşük 25 bin TL seviyesinde olması lazım" şeklinde konuştu. 

İşte Türkmen'in o açıklamaları:

"Emekli konusu çok istismar ediliyor. Özellikle belli bazı gazeteler her gün 'emekliye müjde' diye haberler yapıyorlar. Bir kere Türkiye'de SGK ve BAĞKUR emeklisi 14 milyon insan var. Bunun üzerine 2 milyon 600 de memur emeklisini kattığımızda, işte 16 milyonun biraz üzerinde bir sayıdan bahsediyoruz. Ortalama bir memur emeklisi 14 bin TL alıyor ve diğer 14 milyonun da 9 milyonu, onların şimdi 10 bin TL oldu en düşük emekli aylığı. 2001 yılında Türkiye'deki en düşük emekli aylığı asgari ücretin bir buçuk katıydı. Bu yıllar itibarı ile 2008'den itibaren aylık bağlama oranları düşürülerek düşürülerek şimdi 17 bin liraya karşı 10 bin lira seviyesine geldi. Aslında emekli aylıklarının şu anda en düşük 25 bin TL seviyesinde olması lazım" ifadelerini kullandı.  

"EMEKLİLERE SOSYAL ATIK MUAMELESİ YAPILIYOR"

Peki, Türkiye'de emekliler niye bu hale geldi? Maliye ve Vergi Uzmanı Ekonomist Dr.Nedim Türkmen, bu sorunun da yanıtını verdi. Türkmen şu ifadeleri kullandı:

"Niye böyle oldu? Şimdi asgari ücreti çok kolay yükseltiyor iktidar, çünkü kendisi ödemiyor. Asgari ücretin şöyle de bir yararı var, sigorta prim matrahı yükseliyor. SGK'nin dengesi düzeliyor. Gerçekten emeklilere ilişkin şu iki yılda yapılanlar kabul edilebilir değil. Yani sosyal atık muamelesi yapılıyor emeklilere. Emeklilere yapılan ödemeler tamamen bütçeden gittiği için bunu azaltmak için vermeyelim diyorlar. Yani o 5 bin lira bile verilirken, neler çektirildi insanlara biliyorsunuz."

Emekli fark ödeme tarihleri belli oldu Emekli fark ödeme tarihleri belli oldu

"MART AYINDA ZAM YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL"

"Şimdi burada Mart ayında buna ilişkin birşey yapmak mümkün değil. 2023'te 875 milyar lira SGK açığını kapatmak için kullanıldı. Ayrıca emekli aylığı ve korumaya ilişkin olarak da 520 milyar liralık da harcama yapıldı. Şimdi bütçe açığı 1 trilyon 375 oldu. Bu yıl da 2.6 trilyon olacak. Yüzde 74 vergi artışları var. Bu ortamda siz emekliye bu zammı yapamazsınız. Bunun da yapılabileceğini ben düşünmüyorum, o yüzden bir beklenti yaratmamak gerektiğini düşünüyorum. İnsanlarla böyle oynamamak gerekir. Emeklinin durumu maalesef ortada." 

010224 1C Nedim Turkmen

"100 BİN TL MAAŞ ALAN BİRİSİ İSTANBUL'DA EV SATIN ALAMIYOR"

"Şu anda 100 bin TL maaş alan birisi, İstanbul gibi bir yerde ev alma hayali kuramaz. Çünkü 6 milyon TL ve üzeri olduğu için. Sadece araba alma hayali kurabilir. Türkiye'de de 46 binle 48 bin kişi 80 bin net ve üzeri alabiliyor özel sektörde. Diğerleri de asgari ücnet ve asgari ücretin bir tık üstü." 

Muhabir: Haber Merkezi