Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ordulu şehitlerin isimlerinin yaşatılması amacıyla Altınordu Atatürk Parkı içerisinde inşa edilen 'Tarihten Günümüze Ordulu Şehitler Anıtı'nı görkemli bir törenle açıldı. 

Anıta, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Valiliği öncülüğünde Ordu Şehitler ve Gaziler Derneği, STK'lar ve iş adamları da destek verdi. Töreni Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, memleketi Ordu'ya özellikle bu gibi konularda son derece duyarlı yaklaşımıyla tanınan Gazi Albay Yusuf Ziya Çol, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

091123_3b_anıt

AK Parti Ordu Milletvekili Mahmut Özer'in Ordu'da olmasına rağmen töreni katılmaması dikkatlerden kaçmadı. Özer, beraberinde Ordu eski milletvekili Metin Gündoğdu ile birlikte Ulubey ve Perşembe'ye gitmeyi tercih etti. 

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi. 

"SEMBOLİK DE OLSA ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİNİ BU ESERLE YAŞATACAĞIZ"

Açılışta bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, "Bizler için en kıymetli varlıklarını canlarını feda etmişler. Ne yapsak bu hakkı ödeyemeyiz” dedi.

Ordulu işadamı Emin Poyraz hayatını kaybetti Ordulu işadamı Emin Poyraz hayatını kaybetti

091123_3c_anıt

Başkan Güler konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Bugün bizim için çok önemli bir gün. Ordumuzun en anlamlı günlerinden birini yaşıyoruz. 1438 vatan evladımızın adını anıtımızla sahilimizde her an yaşatmak için bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bu şehitlerimiz 16 cephede savaşmışlar, bizler için en kıymetli varlıklarını canlarını feda etmişler. Ne yapsak bu hakkı ödeyemeyiz. Rüsumat’tan sonra bu da Ordumuzun tarihi derinliği için önemli olan bu eseri sütunlar üzerinde bilgilerini koyarak yazarak ifade ettik. 19 ilçemizi ifade etmek için 19 bayrak koyduk. Sembolik de olsa şehitlerimizi bu eserle yaşatacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak benzer çalışmaları yapmaya devam edeceğiz."

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NDEN SAYGI UÇUŞU

Açılışta Ankara'dan gelen Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği marşları seslendirdi, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı üç F-16 uçağı da Ordu semalarında saygı uçuşu yaptı.

091123_3f_anıt

091123_3e_anıt

DUALARLA ZİYARETE AÇILDI

Şehitlik, Ordu İl Müftüsü Burhan Al'ın dualarının ardından ziyarete açıldı.

091123_3g_anıt

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU