Birçok tiyatro oyununda sahne aldı. Birçok oyunun yönetmenliğini yaptı. Bir çok filmde başrol oynadı, ama Türk halkı O'nu daha çok 'Kartallar Yüksek Uçar' dizisinde Mustafa Karabulut karakteriyle, 'Ateşten Günler' dizisinde İhsan, 'Kurtlar Vadisi Pusu'da Davut Tataroğlu, 'Medcezir'de Asım Şekip Kaya ve 'Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da Rüstem Fıstıkoğlu karakterleriyle tanıdı.

Türk sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen 52 yıldır sahneden inmeyen devlet sanatçısı Can Gürzap, 79 yaşında hayatını kaybetti.

2018 yılında çok ciddi bir trafik kazası geçiren usta isim, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu. 
 
Acı haberi, Türk televizyon yapımcısı, avukat ve YouTuber Armağan Çağlayan duyurdu, "Yattığınız yer nur olsun Can Bey…. Huzur bulun" ifadelerini kullandı.

KİMDİR?

26 Mayıs 1944 yılında İstanbul'da dünyaya gelen usta isim ilk tiyatro eğitimini kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan almıştı. 1962'de Kadıköy Maarif Koleji'ni tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi. 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da (Yorgun Savaşçı - 1993) yapan sanatçı, hâlen kurucusu olduğu Dialog sunuculuk ve dil okulunda görev yapmakta, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. 

Ordu'da 'KUYU-3' operasyonu! 12 kişiye gözaltı! Ordu'da 'KUYU-3' operasyonu! 12 kişiye gözaltı!

2004 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulundu. 

Editör: Haber Merkezi