Türk savunma sanayisinin Cumhuriyet'in 100'üncü yılına armağını olarak tanıtılan Türkiye'nin gururu, Türkiye'nin en önemli teknoloji geliştirme projelerinden biri olan milli muharip uçak KAAN, ilk kez uçtu. 

Ordu'da 15 Temmuz mesajlarında kim neler söyledi? Ordu'da 15 Temmuz mesajlarında kim neler söyledi?

210224 2B Kaan

14 metrelik kanat açıklığı, 6 metrelik yüksekliği, 21 metrelik uzunluğu ve 1.8 Mach'lık hız kabileyeti ile KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

210224 21 Kaan

Eski adaylı 4'üncü Ana Jet Üssü ya da Akıncı Üssü olarak da bilinen  Mürted Hava Meydanı'nda yeniden piste çıkarak motor çalıştıran KAAN, başarılı bir kalkıştan sonra başarılı da bir uçuş gerçekleştirdi. En önemli unsurlardan biri olan iniş kabiliyetini de son derece başarılı bir şekilde tamamlayan KAAN, görüntülerini izleyenlerin tüylerini diken diken etti. 

210224 2D Kaan

Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, böylelikle 5. Nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olmaya hak kazandı. 

"BU MİLLETİMİZİN EVLATLARININ BAŞARISIDIR"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün KAAN'ın ilk uçuşuyla ilgili olarak "Milli Muharip Uçağımız KAAN’ın ilk uçuşu milletimize hayırlı olsun. Sadece 5'inci nesil bir savaş uçağını değil, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu teknolojileri de KAAN üzerinden ülkemize kazandıracağız. Başta TUSAŞ mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği olan tüm firmalarımızı yürekten tebrik ederiz. Bu, milletimizin evlatlarının başarısıdır." dedi.

210224 2E Kaan

KAAN yeni silahlarla arttırılmış havadan havaya muharebe menzili, yüksek ve süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve tam vuruş kabiliyeti, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle arttırılmış muharebe gücüyle öp plana çıkıyor.

210224 2C Kaan

Editör: Haber Merkezi