1989 yılında G7 ülkeleri olan ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada tarafından kurulan, Türkiye'nin de 1991 yılında üye olduğu FATF, yani Financial Action Task Force on Money Laundering, Türkçe adıyla Kara Para Aklama Konusunda Mali Eylem Görev Gücü'nün oluşturduğu 'Gri Liste'den Türkiye çıkarıldı. Listeden çıkarılan bir diğer ülkesi ise Jamaika oldu. 

Singapur'un dönem başkanlığında bu sene 23 ve 28 Haziran tarihleri arasında FATH Genel Kurulu'nun 6'ncısı düzenlendi. OECD'den yapılan açıklamada FATH Genel Kurulu'nda Türkiye ve Jamaika'nın "gri liste" olarak tabir edilen "artırılmış izleme sürecinden" çıkarıldığı duyurduldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, kara paranın aklanmasının önlenmesine yönelik FATF gri listesinden çıkış haberini resmi açıklama öncesi “Başardık” mesajıyla paylaştı.

Emekli fark ödeme tarihleri belli oldu Emekli fark ödeme tarihleri belli oldu

PEKİ GRİ LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

Bulgaristan, Burkina Faso, Kamerun, Hırvatistan Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Haiti, Kenya, Mali, Monako, Mozambik, Namibya, Nijerya, Filipinler, Senegal, Güney Afrika, Güney Sudan, Suriye, Tanzanya, Venezuela, Vietnam ve Yemen.

Editör: Haber Merkezi