Perşembe Yaylası'nda balon turizmi başlıyor

Perşembe Yaylası'nda balon turizmi başlıyor

ORDU'nun doğa harikası menderesleriyle ünlü Perşembe Yaylası'nın, sıcak hava balon uçuşlarıyla turizm cazibesinin artırılması hedefleniyor.

Aybastı ilçesindeki 1500 rakımlı Perşembe Yaylası, her mevsim farklı doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor. Girişinde doğal gölü de bulunan yayla, kano, golf, beyzbol, trekking gibi etkinliklerle ziyaretçilerine farklı alternatifler sunuyor.

Bu kapsamda gerçekleştirilen deneme uçuşuyla sıcak hava balonu, mendereslerin üzerinde yaklaşık bir saat tur atarak güzel görsel oluşturdu. Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan ile Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz da deneme uçuşlarına eşlik etti.

Büyükşehir Belediyesi turizm şirketi ORTUR AŞ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan uçuşların, bölge turizmine önemli katkılar sunması hedefleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, makamında gazetecilere, Ordu, Karadeniz ve Türkiye'nin güzelliklerini dünyaya tanıtmaya devam ettiklerini söyledi.

Bu güzelliklerin sadece kendilerine ait olmasını arzu etmediklerini dile getiren Güler, "Bütün dünya bu güzellikleri görsün istiyoruz. Daha evvelden karadan bu güzellikleri görmüştük. Getirdiğimiz gemilerle bu güzellikleri denizden de seyrettik. Bugün de balon turizmini devreye alıyoruz ve yeni bir alternatif olarak Ordu'muzun, yaylalarımızın güzelliğini dünyaya duyurmak istiyoruz." dedi.

Güler, balon turizminin yeni bir alternatif olduğuna işaret ederek, "Bunun için de özellikle Aybastı'daki Perşembe Yayla'mızın harikulade mendereslerini şimdi balondan rengarenk seyredeceğiz. Bu aynı zamanda bize çok büyük kazançlar sağlayacak ve dünyanın bu güzellikleri paylaşmasını ve tanımasına vesile olacak." diye konuştu.

"HARİKULADE GÜZELLİKLERİMİZİ DÜNYA İLE PAYLAŞMIŞ OLUYORUZ"

Sıcak hava balonunun, Türkiye'de sadece Kapadokya'da gerçekleştirildiğini anlatan Güler, şöyle devam etti: "Orada da zaten lisanslar sınırlı. Biz burada yeni bir alternatifi oluşturmuş ve balon turizmine de yeni bir saha açmış olduk. Yani burada yaptığımız çalışmayla yeni bir sahayı Türkiye'de devreye almış oluyoruz ve o da Ordu'nun Aybastı Perşembe Yaylası. Bununla ilgili alternatif çalışmalarımız devam ediyor. Harikulade güzelliklerimizi dünya ile paylaşmış oluyoruz."

Güler, turizm anlamında karavanın yanı sıra bisiklet yolu ve yürüyüş yollarına ilişkin çalışmalar da yürüttüklerini ifade ederek, kentte yürüyüş yollarıyla ilgili 155 nokta tespit ettiklerini ve bunların güzergahlarının oluşturulduğunu kaydetti.

Şehirde sadece yaylalar değil, kanyonlar ve şelalelerin de bulunduğuna dikkati çelen Güler, "Burada trekking yapma durumu var. Aynı zamanda da kanolarımızla buralarda turizmi renklendiriyoruz. İşin hem sportif tarafı hem turizm boyutu hem de tanıtım faaliyetleriyle beraber Ordu'muzu, Karadeniz'imizi, dolayısıyla ülkemizi dünyaya tanıtıyoruz. Sadece bölgesel olarak değil, dünya da bu güzellikleri paylaşmış olacak." ifadelerini kullandı.

Aybastı Belediye Başkanı Geçtan, turizme önemli katkı verecek projenin başlamasından memnun olduklarını dile getirdi.

Danışman Suyabatmaz da özellikle Kapadokya bölgesinde revaçta olan balon turizmini Ordu'ya kazandırmak istediklerini belirterek, "Kapadokya bölgesi yıllık 3,5 milyon civarında bir turist ağırlıyor ve bunun yanında bölgede 500 binin üzerinde de balon uçuşu yapan turist var. Kapadokya'ya balonun 70 milyon avronun üzerinde ekonomik katkısı var. Biz de Ordu'ya hem ekonomik hem de turizm adına katkı sağlamak adına sıcak hava balon turizmini Ordu'da başlattık. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

İŞTE DÜNYA'NIN EN GÜZEL BALON SEYAHATLERİ

YARRA VADİSİ: Avusturalya'nın Melbourne kentinden 1 saatlik yolculuk ile ulaşılan Yarra Vadisi, Dünya'nın en güzel şaraplarına ev sahipliği yapan imalathaneleri ile ünlü. Bölgenin Dünya'nın en nadir üzüm bağlarına sahip olması, nefes kesen tepeleri ve mevye bahçeleri ile ufak dere ve tarlaları burada yapılan balon yolculuğuyla turistlerin ilgi odağı oldu.

DUBAİ ÇÖLÜ: Ortadoğu'nun alışveriş başkenti olarak bilinen Dubai'de bu yolculuğa çıkmak isteyen turistler, düzenlenen özel turlar aracılığıyla otellerinden alınıp 1200 metre yüksekliğe kadar çıkan lüks balonlara binip bölgedeki vahşi yaşam ve çölün harika güzelliklerinin keyfini yaşıyor.

TEOTHİHUACAN PİRAMİTLERİ: Meksika'nın Mexico City'nin 50 kilometre kuzeydoğusunda bulunan bu piramitler muazzam arkeolojik kalıntıları gözler önüne seriyor. Tanrıların Şehri olarak bilinen bölgede balon turları en popüler aktivitelerden biri.

ALBUQUERQUE: ABD'nin New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque, Dünya'nın en büyük balon topluluğunun sahibi olarak biliniyor. 1600 rakımlı şehirde balon turları her sene düzenlenen etkinliklerde bir çok konser ve gösterinin yanında büyük ilgil görüyor.

SERENGETİ: Tanzanya'nın milli parkı olan Serengeti, düzenlenen balon turlarıyla turistlere zebra ve antilopların göç yollarını kuş bakışı izleme fırsatı sunuyor. Balon turları Tanzanya'dan Kenya'nın Masai Mara Bölgesi'ne kadar uzanıyor. 

ANGKOR: Kamboçya'nın Arkeolojik Parkı olan Angkor, Dünya'nın en büyük dini anıtı olarak kabul edilen Angkor Wat Tapınak Kompleksi ile tanınıyor. 12'nci yüzyıl başlarında inşa edilenr bu tapınak, Kamboçya'nın da en popüler turistik merkezi. Buradaki balonlar ise maksimum güvenlik için yere her zaman bir kablo ile bağlı vaziyette uçuyor.

LUXOR: Mısır'da bulunan Luxor, Nil'in doğusunda 4 bin yıllık antik kent olan Thebes'in tam karşısında yer alıyor. Dünyaca meşhur Luxor Tapınağı, Memnun Heykelleri ve 3.Amenhotep'in devasa heykallarını kuş bakışı izlemek için her yıl milyonlarla turist balon turları için bu bölgeye akın ediyor.

BAGAN: Myanmar'ın en önemli turistik bölgesi. 1'inci Burma İmparatorluğu'nun 9'uncu ve 13'üncü yüzyılda başkentliğini yapan Bagan, 13000 Budist tapınağına da ev sahipliği yapıyor. Balon turları için gelen turistler, binlerce tapınak ve anıtın üzerinde dolaşıp manzarının tadını çıkarıyor.

NAPA VADİSİ: ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Napa ilçesinde bulunan Napa Vadisi, muhteşem üzüm bağları ve kırsal yapısıyla tanınıyor. Sıcak hava balonları ile bu vadinin üzerinde muhteşem doğallığın da tadı çıkarılıyor.

KAPADOKYA: 60 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan Kapodokya, Nevşehir'in Göreme ilçesindeki peri bacaları ile ünlü. Kapadokya Platosu, Dünya'nın ve Türkiye'nin en ünlü sıcak hava balon turizminin yapıldığı bölge olarak biliniyor. 

PERŞEMBE YAYLASI: Ordu'nun Aybastı ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Perşembe Yaylası, ilçenin en önemli turistik yerlerinden biri. İlkbaharda karların erimeye başlamasıyla hayatın ve canlılığın başladığı Perşembe Yaylası'nda mevsimin ilk karının yağmasına kadar hayat devam eder. 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla 'Turizm Cazibe Merkezi' olarak kabul edilen Perşembe Yaylası, bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri dahi bulunmayan menderesleriyle bir Dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTUR A.Ş. Perşembe Yaylası'nda Türkiye'nin ikinci sıcak hava balon turizmini başlatmak için çalışmalara başladı.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER