Kurul'da 2 bin 300 yıllık heykeller bulundu

DOĞU Karadeniz Bölgesi'nin ilk bilimsel ve arkeolojik kazı alanı olan Kurul Kalesi'nde Kibele'den sonra 2 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen 3 yeni heykel daha bulundu.

https://www.ordu.bel.tr/
Kurul'da 2 bin 300 yıllık heykeller bulundu

Ordu'nun Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi sınırlarında sırtlarda bulunan Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazılar için bir süre önce kollar sıvanmıştı. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle sürdürülen kazı çalışmalarında, Türkiye'de tahtında oturan ilk Ana Tanrıça Kibele heykelinin ardından, bu yıl da, Bereket Tanrısı Dionysos, Pan ve Riton heykelleri bulundu.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt liderliğinde 15'i arkeolog, toplam 35 kişilik ekip tarafından yürütülen çalışmalarda, bsüyük heyacan uyandıran Kibele heykelinden sonra gün yüzüne çıkarılan 3 heykel büyük heyecan yarattı. Bölgede çok daha fazla buluntu beklediklerini belirten Prof.Şenyurt, bulunan 3 heykelin törenlerde kullanılan kaplar olduğunu söyledi. Bölgede daha önce başlatılan çalışmalar ışığında elde edilen bulgulardan yola çıkan uzman ekip, bölgenin yüzyıllar öncesinde yerleşim alanı olarak kullanıldığını belirlemişti.  

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER