İlk kruvaziyer gemisi Ordu'ya demir attı

ORDU'da adeta hayaldi, ama artık gerçek oldu. İlk kruvaziyer gemisi binin üzerinde yolcusuyla ilk kez Ordu'nun Ünye ilçesine demir attı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, "Bugün en mutlu günlerimizden bir tanesini yaşıyoruz. Güzel Ordu'muzda ilk kez kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz. Bundan dolayı çok mutluyuz" dedi.

İlk kruvaziyer gemisi Ordu'ya demir attı

Ordu, tarihinin en önemli günlerinden birini daha yaşıyor. Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ile kapasitesi arttırılan, ulusal ve uluslararası yeterliliğe ulaşan Ünye Liman’ı, Ro-Ro seferlerinin ardından bir ilke daha imza atarak ilk kez bir kruvaziyer gemisine ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce yolcu ile gelen Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi Ordu’nun Ünye Limanı’na demir attı. 

Karadeniz'in en önemli ticaret ve turizm merkezi olmak amacıyla son iki yıldır hızlı bir atılım sergileyen Ordu, deniz turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltti. Eylül ayında Ünye Limanı vasıtasıyla Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla birlikte uluslararası deniz taşımacılığına adım atan Ordu, bu kez dünya deniz turizminin en önemli alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine ev sahipliği yapıyor.

BAŞKAN GÜLER ROTAYA ORDU'NUN EKLENMESİNİ DE SAĞLADI

Rusya'nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Amasra, İstanbul’u kapsayan rotada gezi gerçekleştiren Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yaptığı görüşmelerle rotasına Ordu’yu da ekledi. 

Yüzlerce yolcusu ile gezisine devam eden Astoria Grande sabahın erken saatlerinde Ünye’ye ulaştı. İlki yaşanan bu an için Ünye Limanı’nda karşılama töreni düzenlendi. Törene Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler başta olmak üzere çok sayıda protokol üyesi katıldı. Ordu için büyük öneme sahip etkinliğe basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. Geminin kaptan ve mürettebatı Başkan Güler ve protokol üyeleri tarafından çiçeklerle karşılandı. Başkan Güler ve beraberindekiler daha sonra gemiyi gezerek Ordu’yu ziyaret eden yabancı turistlere hoş geldin dileklerini iletti. Gemi ziyaretinde Başkan Güler ayrıca, kaptan ve gemi işletmecileri ile bir süre sohbet ederek kendilerine de hediye takdiminde bulundu.  

BAŞKAN GÜLER: “İMKANSIZI BAŞARDIK” 

Ünye Limanı’nda gerçekleşen karşılama töreninde konuşan Başkan Güler, burada yaptığı açıklamada, Ordu’nun tarihi günlerinden bir tanesini daha yaşadığını söyledi. 

Kruvaziyer turizminin Ordu’nun güzelliklerini dünyaya tanıtmak için çok önemli bir fırsat olduğunun altını çizen Başkan Güler, “Bugün en mutlu günlerimizden bir tanesini yaşıyoruz. Güzel Ordu’muzda ilk kez kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz. Bundan dolayı çok mutluyuz. Burada olan Astoria Grande dünyanın sayılı kurvaziyerlerinden bir tanesi. Ama biz imkânsızı başardık ve böyle bir imkânsızı mümkün kıldık. Yolcu terminali ile birlikte Ünye’miz çok önemli bir esere kavuşmuş oldu. Ünye Belediyemizin de bu çalışmalarda katkısı çok büyük. Bir kış günü aralık ayında bir ilki, Ordu’da çok güzel bir turizm başlattık. Karadeniz’in güzelliğini bundan sonra deniz turizm ile kruvaziyer turizmi ile gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu hem bir kültür hareketi hem turizm hem bir ticari hareket hem de aynı zaman da tüm güzelliklerimizi dünyaya tanıtmak için güzel bir vesile olacak” dedi. 

ASTORİA GRANDE İŞLETME SAHİBİ EMRAH KAPTAN: “YENİ SEFERLERDE TEKRAR BULUŞACAĞIZ” 

Astoria Grande kruvaziyer gemisinin işletme sahibi Emrah Kaptan ise Ordu’da olmaktan mutluluk duyduklarını ve yeni seferler düzenleyeceklerini vurgulayarak, “Bir yabancı sermayeli şirketin işletmecisi bir Türk firması, bunu gururla belirtmek istiyorum. Bunu burada yaşamak bir ilk ve çok güzel. Sayın Bakanımıza Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Yeni seferlerde tekrardan buluşacağız” şeklinde konuştu. 

OBB GENEL SEKRETERİ SAİT İNAN: “BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan'da konuşmasında, "Sayın Bakanımızın dünya çapındaki vizyonu ile bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ünye Limanı ro-ro taşımacılığından sonra turizme de ilk adımını attı. Ordu artık dünya turizmine de katkıda bulunan bir il haline geliyor. Sayın Bakanımıza ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. 

Halk oyunları ve bando gösterileri eşliğinde yapılan karşılama törenin ardından turistler, kendilerini bekleyen otobüslere binerek Ordu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini gezmek üzere hareket etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER