Göz önündeydi, ama kimse görmüyordu

ORDU'nun Perşembe ilçesi sınırlarındaki Hoynat Adası, Büyükşehir Belediyesi'nin son düzenlemelerinin ardından özellikle güzergah üzerinden geçen yerli ve yabancı konukların vazgeçilmez mekanı oldu. Aslında bugüne kadar varolan, ancak kimsenin görmediği Hoynat Adası, şimdi ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Göz önündeydi, ama kimse görmüyordu

Türkiye'de 'Tepeli Karabatak' kuşlarının yuva yaptığı 12 bölgeden biri olan ve çift gümüş martıların yaşadığı Ordu'nun Perşembe ilçesindeki Hoynat Adası, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemelerinin ardından her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği turizm merkezi haline geldi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından adanın karşısında seyir terası ve kumsala inilen ahşap basamaklar, oturma grupları, korkuluk ve gözlem dürbününün yapılmasıyla ile birlikte Hoynat Adası cazibesini her gün arttırıyor. Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği, seyir zevki yaşadığı alanda çay-kahve servisi de bulunuyor.

"HOYNAT, CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, bölgede yapılan çevre düzenlemeleri ve güzelleştirme çalışmaları ile Hoynat Adası'nın cazibesinin artırıldığına vurgu yaparak, "Ülkemizde tepeli karabatak kuşlarının yuva yaptığı yerlerden birisi olan Hoynat Adası, bölgede uyguladığımız proje ile müthiş bir çekim merkezi haline geldi" dedi.

Başkan Güler, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Ordu'muzun her tarafı çok güzel. Daha önce yaptığımız tespitler ve planlama sonrası çalışmalara başlamıştık. Gelinen noktada sakin şehir Perşembe ilçemiz yeni bir cazibe merkezi daha kazandı. Buraya gelen vatandaşlarımız modern bir alanda hem zamanlarını geçiriyor hem de ada üzerinde bulunan kuşları dürbünler sayesinde daha yakından görme fırsatı elde ediyorlar. Burası muhteşem bir yer oldu. Buna benzer yerler İtalya ve Fransa sahillerinde de var, ancak burası oralardan daha güzel. Daha önce söylediğimiz gibi biz ne dediysek ne söz verdiysek yerine getiriyor ve getirmeye de devam ediyoruz. Dolayısıyla, Ordu'nun her yerini bir oya gibi işleyerek hem halkımızın hizmetine hem de alternatif bir gelir kaynağı haline getirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Hoynat Adası'nda konaklayan ve Türkiye'de koruma altında bulunan 'Tepeli Karabatak'lar ülke genelinde sadece 12 noktada konaklıyor. The birds of Turkey'e göre türün doğrulanmış 12 üreme alanından en önemlileri 175 çift ile Şile Adaları, 150 çift ile Ayvalık Adaları, 90 çift ile Ordu Hoynat Adası, 84 çift ile Ildır Adaları ve 59 çift ile Foça Adaları gösteriliyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER