Denizin dibi değil bildiğiniz orman

SONBAHAR mevsiminde büründüğü sarı, kızıl, turuncu, mavi, mor ve yeşile çalan renk cümbüşüyle ziyaretçilerini adeta büyüleyen bu manzara, denizin dibindeki yosunları andırıyor. Ancak burası Samsun'un 19 Mayıs ilçesi sınırlarındaki Karadeniz'in gizli kalmış saklı cennetlerinden biri olarak adlandırılan Nebiyan Dağı.

Denizin dibi değil bildiğiniz orman

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yer alan ve "Karadeniz'in terası" olarak nitelendirilen Nebiyan Dağı, ziyaretçilerine hazan renkleriyle renk cümbüşü sunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca doğa turizm alanı ilan edilen Nebiyan Dağı, ormanları, yaylası ve suyu ile her mevsim ayrı bir doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Doğaseverlerin, sanatçıların ve adrenalin tutkunlarının önemli uğrak yerlerinin başında gelen Nebiyan Dağı, her mevsim ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Nebiyan Dağı'ndaki ağaçların yaprakları sonbaharda, hazan renkleri olan sarı, turuncu, kızıl gibi renklere bürünüyor. 

İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Nebiyan Dağı, bin 224 rakıma sahip. Bölge 2011 yılında doğa turizm alanı ilan edilmesinin ardından büyük ilgi çekmeye başladı. Nebiyan Yaylası olarak anılan alanda, muhteşem manzaranın seyredilmesinin yanı sıra tırmanış, yayla turizmi, dağcılık, yamaç paraşütü, yürüyüş, fotosafari gibi aktiviteler de düzenleniyor. 

İşte o büyüleyici manzaralar...

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER