Artık Ordu'da da nostalji tramvay seferleri başladı

İSTANBUL'un Beyoğlu ilçesinin ünlü İstiklal Caddesi'nde seferlerini Taksim-Tünel arasında sürdüren elektrikli nostaljik tramvayı artık Ordu'da da seferlerine başlayacak. İstanbul ve İzmir'in ardından Ordu sahillerini elektrikli nostaljik tramvayı ile gezilebilecek. Müjdeli haber, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'den geldi.

Artık Ordu'da da nostalji tramvay seferleri başladı

İstanbul ve İzmir'den sonra artık Ordu'da da nostaljik tramvaylarla gezilebilecek.

Müjdeli haber "Tramvay yolcusu kalmasın" şeklinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'den geldi. 

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Başkan Güler, "İlk etapta teleferik alt istasyonu ile rıhtım arasında seferlerine başlayacak olan 'Elektrikli Nostaljik Tramvayımız' ilimize hayırlı olsun" dedi. 

Nostaljik Tramvay Hakkında

Şehir içi toplu taşımanın en önemli unsurları arasında yer alan tramvaylar, 1852'de Amerika'da (Brodway), 1855'de Fransa'da (Paris) ve giderek diğer Avrupa şehirlerinde de kullanılmaya başlandı. İstanbul'da tramvay inşaatı Kostantin Karapano Efendi'ye verilen imtiyaz neticesinde gerçekleşti ve ilk hat 31 Temmuz 1871 tarihinde Azapkapı-Beşiktaş arasında, Tophane'de yapılan törenle hizmete açıldı. İstanbul'daki elektrikli nostaljik tramvay, Taksim-Tünel arasında 1.870 metrelik hat üzerinde günde 2 bin 500 yolcu taşıyarak sadece İstiklal Caddesi ve Beyoğlu'nun değil İstanbul'un, hatta Türkiye'nin simgesi oldu. 

İzmir'de ise geçen sene hizmete alınan elektrikli nostaljik tramvay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet veriyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER