Amatör olta balıkçıları Ordu İskelesi'ni istiyor!

Ordu Tanıtım Kulübü Derneği ve Ordu Büyükşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği üyeleri, Ordu İskelesi'nin amatör balıkçılara açılacağı günü bekliyor. Ordu Tanıtım Kulübü Derneği Başkanı Arzu Tosunoğlu, "Psikolojik olarak insanlar balık tutarken hem spor yapıyorlar, hem de bir şekilde kendilerini rahatlatıyorlar" diye konuşurken, Ordu Büyükşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Serhat Çelebioğlu da, "Engelli arkadaşlarımız var. Burada balık tutup kendilerini rehabilite ediyorlar. Bu çocukları kayaların üstüne mi göndereceğiz? Lütfen artık Ordu İskelesi amatör balıkçılara açılsın" diye konuştu.

Amatör olta balıkçıları Ordu İskelesi'ni istiyor!
ORDU(ALTINORDU) - Ordu İskelesi önünde basın açıklaması yapan Ordu Tanıtım Kulübü Derneği Başkanı Arzu Tosunoğlu ve Ordu Büyükşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Serhat Çelebioğlu aylardır kapalı tutulan Ordu İskelesi'nin arık amatör balıkçılara açılmasını istedi. 

"TURİSTLER BİLE ŞAŞIRIYOR"

Ordu Tanıtım Kulübü Derneği Başkanı Arzu Tosunoğlu yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 1 yıldır Ordu İskelesi ile ilgili bir sıkıntı yaşıyoruz. Amatör olta balıkçılığının iskelemize kapatılmasıyla ilgili olarak burada bulunuyoruz. 1 yıldır bu bir türlü çözüme kavuşturulmadı. Bir kez açıldı, tekrar kapatıldı. Turizmde gelişmekte olan bir şehir, turizmde öne çıkan, ivmesini yakalayan bir şehir olarak düşündüğümüz noktadayız ancak bakıldığında Ordu İskelesi amatör olta balıkçılığına kapatılmış durumda. İnsanlar kendilerini balık tutarken rehabilite ediyorlar. Psikolojik olarak insanlar balık tutarken hem spor yapıyorlar, hem de bir şekilde kendilerini rahatlatıyorlar. Ben soruyorum. Ramazan'dayız ve insanlar sıcaktan bunaldıklarında iskeleye gelerek kendilerine bir uğraş ediniyorlar. Amatör olta balıkçılığı denilen bir olay var. Siz bunu kapattığınız sürece, baltaladığınız sürece bu insanlar kahve köşelerine gidecekler. Bir turist, eşiyle birlikte geliyor. Sahildeki bir apartmandan ev kiralıyor. Bu arkadaşımızın tek uğraşısı balık tutmak ve iskelenin kapandığını duyuyor. Ben yetkililere buradan tekrar söylüyorum. Bu yapılan nedir? Bu turizme katkı mıdır öğrenmek istiyorum" diye konuştu. 

"ORDU İSKELESİ HAYALET DURUMDA"

Ordu Büyükşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Serhat Çelebioğlu da yaptığı açıklamada, bakım ve onarım bahaneleriyle Ordu İskelesi'nin amatör balıkçılara kapatıldığını belirterek bu uygulamaya son verilmesini istedi. Çelebioğlu, "Ordu İskelesi hayalet durumda. Bakım onarım bahanesiyle kapalı olan iskeleye haftada bir gemi geliyor. Bir taraftar can güvenliği deniliyor. Bununla ilgili bütün tedbirleri alacağımız taahüdünde bulunduk. Dedik ki, burada can güvenliği için 15 tane can simiti verebiliriz. Sadece amatör belgeli balıkçılar girsin dedik. Huzuru bozan birisi varsa bu sahanın içine alınmasın. Şikayetimiz olmayacaktır dedik. Gemi geldiği zaman bir talebimiz olmayacak dedik. Bu kadar insanın mağduriyeti turizm adına atılan olumsuz bir örnektir. Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Valimiz bir talimatla bunu açabilir. Bunun örnekleri var. İzmir'de var, yakın çevrede Bulancak'ta iki defa boğulma vakası oldu ama hala açık. Ünye, Fatsa iskelesi açık. Ordu halkının suçu ne ki Ordu İskelesi kapalı? Bunun yanıtını istiyoruz. Engelli arkadaşlarımız var. Burada balık tutup kendilerini rehabilite ediyorlar. Bu çocukları kayaların üstüne mi göndereceğiz? Lütfen artık Ordu İskelesi amatör balıkçılara açılsın. Aynı güzellikte, aynı temizlikte o iskelenin üzerinde yanan lüks ışıklarıyla oluşan enstanteneyi tekrar izlesinler. Ricamız burası açılsın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 13:52

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER