Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla yoğun gayret göstererek; 11 İl'de, 46 noktada, randevu verilen 100 bin üreticinin yüzde 75'inden 138 bin ton fındık satın almış ve karşılığında 1,3 milyar TL ödemiştir. Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilmiş olup, stoklarımız talep oluncaya kadar satışa açılmamıştır. Gelinen noktada ise; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında stoklarımızdaki fındığa ihtiyaç duyulduğu görülmektedir." 

"PİYASADA 8,75 LİRA, TMO 11,50 TL'DEN SATACAK"

"Bu doğrultuda, stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere Giresun kalite kabuklu fındıklar için 12,50 TL, levant kalite kabuklu fındıklar için 11,50 TL, sivri kalite kabuklu fındıklar için 10,50 TL fiyatla satışa açılmıştır. 2016 yılı mahsulü fındıklar açıklanan fiyatlardan 0,50 TL/kg indirimli olarak satılacaktır."

"AÇIKLANAN FİYATLAR 31 MART'A KADAR GEÇERLİ OLACAK"

"Satış fiyatımız aylık olarak belirlenecek olup yukarıda açıklanan fiyatlarımız 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerlidir. Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018'e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir. Satışlar; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Derince Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek olup ilgili Şube Müdürlüklerimizin irtibat bilgileri aşağıda yer almaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Editör: TE Bilisim