Ordu Valiliği'nden 'Araç sürücülerinin dikkatine" başlıklı yapılan yazılı açıklamada Ordu ve Giresun illeri arasında EDS olarak bilinen Elektronik Denetleme Sistemi ile PTS olarak bilinen Plaka Tanıma Sistemi kurulumlarının tamamlandığı belirtildi. 

Hem hız denetim sistesi EDS hem de plaka tanıma sistemi PTS 1 Haziran 2024'ten itibaren aktif hale getirilecek. Özellikle yaz tatili öncesinde trafikte yaşanan yoğunluğu dikkate alan ekipler, hız limitlerini aşan sürücülere ceze kesmeye başlayacak.

Plaka Tanıma Sistemi PTS ile de ekipler, araç model ve plakayı saat, koordinat ve gün kaydıyla birlikte kayıt altına alacak. Veri tabanına giren bilgilerle istenildiği takdirde aracın marka model ve plaka bilgileri ile fotoğraflarının arşivden elde edilmesi sağlanacak. Aynı zamanda çalıntı araçlar, sahte ve çalıntı araç plakaları da sisteme tanımlanarak kameralara yakalandığında alarm üretilmesi sağlanacak.

EDS VE PTS NERELERDE OLACAK?

Ordu'da kurulumu ile test aşaması tamamlanan PTS ve EDS ilk etapta nerelerde olacak? 

Ordu'dan Giresun istikametinde Gülyalı Mavi Dünya Plajı ile Gülyalı TIR parka arasındaki 6.48 km'lik güzergahta, yine Giresun'dan Ordu istikametine Gülyalı TIR parkı ile Gülyalı Mavi Dünya Plajı arasında kalan 6.48 km'lik güzergahlarda yer alacak.

Aynı zamanda Giresun'dan Ordu istikametine doğru Giresun Eriklimanı Mevkii'nden Gülyalı TIR Parkı'na kadar olan 18.7 km'lik güzergahta da EDS ile ortalama hız tespitleri yapılacak

BU HIZ LİMİTLERİNİ GEÇMEYİN!

Ordu Valiliği EDS ile yapılacak olan hız denetimlerinde otomobil için 110 km, panelvan araçlar için 100 km, otobüs ve minibüsler için 90 km, kamyon, kamyonet ve çekiciler için de 85 km'lik hız limiti belirlendi.

Bu hız limitlerinin yanı sıra otomobiller 110 km'lik hız artı yüzde 10'luk obsiyonla 121 km ve üzeri hızda, panelvan araçlar 100 km'lik hız artı yüzde 10'luk obsiyonla 120 km ve üzeri hızda cezai işleme tabi tutulacak.

Başkan Güler'den Başkan Tepe'ye ziyaret Başkan Güler'den Başkan Tepe'ye ziyaret

ORTALAMA HIZ TESPİTLERİ 1 HAZİRAN 2024'TEN İBİTAREN BAŞLIYOR

Ordu Valiliği, kurulumu tamamlanan 3 ortalama hız tespit sistemine ilişkin olarak "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının önceliğimiz olduğunu hatırlatır, sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

KARADENİZ'E GELENLER DİKKAT!

Ordu'nun kabusu haline gelen TEDES'ten sonra devreye girecek olan EDS, sadece Ordu'da değil, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de de devreye alındı. İşte o noktalar:

SAMSUN:

Üniversitesi Kavşağı - Havsa Yolu (Çift Yön): Limit 110 km.
Samsun Yolu - Ankara Yolu (Çift Yön): Limit 110 km.
Ordu-Samsun Yolu (Çift Yön): Limit 110 km.
Terme Yolu - Soğancılar Tesisi (Çift Yön): Limit 110 km.

GİRESUN:

Gülyalı - Eriklimanı: Limit 110 km.
Eriklimanı - Gülyalı: Limit 110 km.
Beşikdüzü - Ada Hastanesi: Limit 110 km.
Ada Hastanesi - Beşikdüzü: Limit 110 km.
Tirebolu (Çit yön): Limit 82 km.
Piraziz (Çift yön): Limit 82 km.

TRABZON:

Akçaabat-Beşikdüzü Çevre Yolu-Çarşıbaşı: Limit 110 km.
Trabzon Merkez-Of: Limit 110 km. 
Trabzon-Rize (Çift Yön): Limit 110 km.
Trabzon Of-Rize İyidere-Rize Yolu-Çevre Yolu (Çift Yön): Limit 110 km.

RİZE:

Rize İyidere-Rize Merkez-Çevre Yolu-Boğaz Mahallesi (Çift Yön): Limit 110 km.
Rize Merkez-Rize Fındıklı- Rize Gündoğdu (Çift Yön): Limit 110 km.
Rize Fındıklı-Artvin Arhavi-Hopa (Çift Yön): Limit 110 km.

Muhabir: Haber Merkezi