Türkiye Belediyeler Birliği'nde seçimler tamamlandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) adaylarının yarıştığı seçimlerde, yerel seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi açık ara farkla yine seçimleri kazanan taraf oldu.

Son 20 yılda Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanları tarafından yönetilen Türkiye Belediyeler Birliği'nde (TBB) 32 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde çoğunluğun CHP'ye geçmesiyle birlikte TBB'de değişim için sandığa gidildi.

Seçimlerde CHP'nin başkan adayı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti'nin başkan adayı olarak da Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı AHmet Metin Genç yarıştı.

Divan Kurulu Başkanlığı'nı 'En Yaşlı Üye' olması nedeniyle Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün yaptığı seçimlerde toplam 868 delege oy kullandı. Yapılan seçimlerde İmamoğlu 515, rakibi Genç ise 250 oy aldı. 

İlk kez 1945 yılında kurulan Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) yeni Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu oldu. 

Meteoroloji'den Ordu'ya sağanak yağış uyarısı Meteoroloji'den Ordu'ya sağanak yağış uyarısı

İMAMOĞLU, RAKİBİ GENÇ'İ ÇOK FENA BOZDU!

Seçimleri kazanan İmamoğlu, "Güzel bir gün oldu. Kesinlikle çok kıymetli bir anın başlangıcındayız onun altını çizmek isterim. Bazı düşüncelerimi sizinle bugün paylaşmak istiyorum. AK Parti adayı ya da AK Parti Grubu'nun aday gösterdiği Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, buradan bir parti birliği, belediyeler birliğinden parti birliğine geçiş diye önemli ve düzeltilmesi gereker bir husus var. Şunu ifade edeyim. Sanırım burada değil, ama olsaydı önce yüzyüze bunu kendisiyle paylaşacaktım. Onun için mikrofondan paylaşmak durumunda kaldım. Bizim şu anda devir aldığımız belediyeler birliğinin encümeninde tek bir kişi diğer partilerden yok. Yani saydım az önce, sadece 2 üyesi Milliyetçi Hareket Partisi'nde, geri kalanın tamamı AK Parti üyesi. O bakımdan bizim bugün geldiğimiz nokta bu yanlışı düzeltme noktasıdır. Onun için önemli bu başlangıç bugünkü başlangıç" ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu, "Beni Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'na seçen delegelerimize teşekkür ediyorum. Yeni bir sayfa daha açıyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini bana layık gören bütün delegelere teşekkürler. Şeffaf, adil ve katılımcı yerel yönetim anlayışını bu birlikte de hakim kılacağız" dedi. 

050624 1A

AHMET METİN GENÇ NE DEMİŞTİ?

Seçimler öncesinde kürsüde hitap eden ve oldukça agresif bir uslüp kullanan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "Yeni dönemde özellikle belediyeler birliğimizin seçildiğimiz zaman biz belediyeler birliği olarak yönetilmesini bir kez daha önemine binaen ifade etmek istiyorum. Partili bir belediye birliğini istemiyoruz. Sadece partiler birliği olur. Partilerin arka bahçesi olur. Şunu söyleyeyim, şu anda iki partinin delegeleri CHP ve DEM'in üyeleri encümen olarak da komisyonlarda önerildi. Biz bunu istemiyoruz. Biz encümenin de komisyonun da birliğin kendi üyelerinden olmasını istiyoruz" demişti.

Editör: Haber Merkezi