Seçimden 2 gün sonra 600 kişi işe alınmış!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, seçimden iki gün sonra toplu sözleşmeyle 600 kişinin işe alınmasının siyasi olarak etik olmadığını söyledi. Yılmaz, bunu vatana ihanet derecesinde değerlendirdiğini söyledi.

Seçimden 2 gün sonra 600 kişi işe alınmış!

ORDU - 30 Mart yerel seçimlerinden sonra iki dönemdir CHP'nin elinde olan Ordu Belediyesi'ni kazanan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, seçimden önce yapılan toplu sözleşmeyle 600 kişinin işe alındığını söyledi.

"VATANA İHANET OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Seçimden iki gün sonraya 600 kişinin işe alındığı bir belediye devraldık. Bu siyasi olarak etik değildir. Bir belediyenin seçim öncesi yapmış olduğu toplu sözleşme, benim kategorimde vatana ihanet derecesinde değerlendirildiğini söyleyebilirim" dedi.

"SEÇİMDEN İKİ GÜN SONRAYA 600 KİŞİ İŞE ALINMIŞ"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, seçimlerden sonra hiç ummadıkları bir durumla karşılaştıklarının altını çizerek, "Biz seçim öncesi kimseyi işten çıkarmayacağımızı, evine ekmek götüren kimsenin ekmeğiyle oynamayacağımızı zaten söylemiştik ama çalışmayan, sadece bankamatik memuru veya işçisi pozisyonunda olanların takipçisi olacağımızı da söylemiştik. Maalesef bu ikinci kategoride çok kişi olduğunu gördük. Onları çağırıp konuşacağız. Çalışma iradesi olan çalışanlarımızı koruyacağız. Haddinden fazla dolu ve şişkin bir kadromuz var. Şunu öğrendik, seçimden iki gün sonraya 600 kişinin işe alındığı bir belediye devraldık. Bir belediyenin seçim öncesi yapmış olduğu toplu sözleşmenin vatana ihanet derecesinde benim kategorimde değerlendirildiğini söyleyebilirim. Zira o belediye, böyle bir sözleşme yapmamalıydı. Öyle bir sözleşme yapılacaksa, o sendika böyle bir sözleşmeyi kabul etmemeliydi. Yüzde 40 birinci yıl, yüzde 25 ikinci yıl, ülkenin reel şartlarıyla kıyaslandığında kesinlikle iyi niyetli bir çalışma değildir. Bununla ilgili biz yasal sürecimizi başlattık. Burada, bir kişiyi 1 liraya, diğer tarafta 6 liraya çalıştırıyorsak bunun adaletini korumak durumunda olan yöneticiler bizleriz. Buna dayalı toplum vicdanını rahatlatacak, bütün herkese eşit mesafede uygulamayı da önümüzdeki günlerde yapacağız" diye konuştu.

"BÜYÜK BİR BORÇ DEVRİ VAR"

Ordu Belediyesi'nin büyük bir borçla devraldıklarını söyleyen Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak hala yapılanma aşamasında olduklarının altını çizerek, "Biz devir-teslim almadık. Bize büyükşehir olarak verilebilecek bir birim yoktu. Şu anda kuruluş sürecimizi yeni yeni inşa ediyoruz. Elbette kamuoyunun bilmediği geçmiş dönemde farklı bir şekilde gündeme getirilen konuların maalesef bizim söylediğim çerçevede olduğunu gördük. Muazzam bir borç devri var. Hizmetlerin akışında geçmiş yıllarda o parti bu parti ayrımı yapmaksızın söylüyorum büyükşehire geçilmesinin ne kadar faydalı olduğunu da gördük. Ben buna dayalı birinci ayda bir basın toplantısı yapacağım. Kuruluş sürecimizi iyi bir şekilde sürdürüyoruz. İdari yapıyı belli bir seviyeye getiren sayılı belediyelerden bir tanesiyiz. İnşallah Ordu’da seçim dönemine ilişkin vaatlerini takip eden, bunu da yerine getiren bir yönetim sergileyeceğiz. Artık bizim için konuşma değil icraat vaktidir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER