Erdoğan: Neden konuşmuyorsun Avrupa?

Başbakan Erdoğan, Mısır'daki 529 idam kararı için Avrupa'nın konuşmadığını belirterek, "Sandığa saygı duymadığınız sürece size saygımız yok" dedi.

Erdoğan: Neden konuşmuyorsun Avrupa?

Haydarpaşa Limanı'nda İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi (Avrasya Tüneli)" projesinin tünel açma işleminin başlatılması töreni için İstanbul'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'ye darbe vurmak isteyenlerin" 17 ve 25 Aralık'ta "içerideki piyonlarını", yargı ve Emniyet başta olmak üzere "bürokrasi içindeki çeteleri" kullandıklarını söyledi.

Bu girişimlerde "temiz, ihlaslı, hizmet aşkıyla fedakarlık yapan" insanların da kullanıldığını, amaçların Türkiye'de istikrarı bozmak, hükümeti yıpratmak, çözüm sürecini rafa kaldırmak ve ekonomiyi geriletmek olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bizim dik duruşumuz ve milletimizin feraseti sayesinde başarısız oldular" diye konuştu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Ne oldu? Türkiye'nin ekonomisi geri mi gitti? Sizin tuzağınız varsa Hakk'ın tuzağı var. Bunu unutmayın. Şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hepsinin, şöyle büyüme oranlarına bakıyorsunuz, en büyüğününki 0,8. Türkiye'nin 4.... Nerede olduğumuzu göstermesi bakımından çok önemli. Bizde bu istikrar ve güven korunduğu sürece, Allah'ın izniyle kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Belki bundan sonra da benzer denemeler yapacaklar. Belki bundan sonra da fırsat buldukça Türkiye'de istikrarı, huzuru, güven ortamını zedelemek için aynı şekilde girişimler başlatacaklar. Gençlerimizin bu oyunları görmelerini, neye alet olduklarını fark etmelerini özellikle rica ediyorum. Dikkatinizi çekiyorum: Gezi olaylarında da 17 ve 25 Aralık darbe girişiminde de hedef benim şahsım değil, partimiz, hükümetimiz değil bizzatihi Türkiye idi. İstikbalimizdi, istiklalimizdi, binbir emekle elde ettiğimiz kazanımlardı."

"529 idam kararı çıkıyor. Neredesin Avrupa?"

Mısır'da yaşanan gelişmelere değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mısır'da sosyal medya üzerinden, özgürlük kavramını istismar ederek hareket başlattılar. Sonucu askeri darbe oldu. Sonucu yüzlerce ölü. Binlerce özgürlüğü kısıtlanmış insan oldu. İşte buyurun, düşünebiliyor musunuz? İdamın yasaklanmış olduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerden bir ses duydunuz mu? 529 idam kararı çıkıyor. Neredesin Avrupa? Türkiye'de 'Twitter olayı' olduğu zaman dünya ayağa kalkıyor. Nedir bu Twitter olayı? ABD'deki bir şirketin Türkiye'de herhangi bir ofisi olmadığı halde, vergi kaçakçılığı yapmak suretiyle şahsıma, bakanlarıma, ülkemin iç işlerine karışmak suretiyle böyle bir girişimin içinde bulunmasına karşın takındığımız tavır... Bakıyorsunuz, dünyanın bir çok yerlerinde eleştiri alıyor. Geç o işi geç. 529 idam kararı var, bunun için niye konuşmuyorsunuz? Bunun için niye konuşmuyorsunuz? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Bu 529 insan katil mi? Sandıktan aldıkları neticeyi korumak için mücadele veren, kızından yaşlısına kadar, 529 insanın idamıyla ilgili niye konuşmuyorsunuz? Amerika'nın sesi yok. Hiçbir yerden ses yok. Biz bunları dile getirdiğimiz zaman, beyler rahatsız oluyorlar? Niye rahatsız oluyorsunuz? Eğer olay, demokratik bir mücadeleyse, eğer olay insan haklarıysa, eğer olay temel hak ve özgürlüklerse sandıktan çıkana saygı duymadığınız sürece bizim size saygımız yok."

"Paralel yapı"nın da Mısır'da idam kararlarını verenlerin yanında yer aldığını kaydeden Erdoğan, "Şimdi de yanında. Bunlar bu ama ne yazık ki buraya gönül veren, samimi insanlar o tabandaki samimi kardeşlerimiz hala bu inceliğin farkında değiller ve onları destekliyorlar. Bunları anlatmak zorundayız. Hep birlikte anlatmak zorundayız" dedi.

"Gençler oyuna gelmesin"

Ukrayna'da da benzer bir olayın yaşandığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

"Ukrayna'da aynı şekilde sosyal medya üzerinden, özgürlük kavramı altında bir hareket başlatıldı. Sonucu maalesef çok acı oldu. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Kavramlarımızın, duygularımızın istismar edilmesine fırsat vermeyeceğiz. Birileri bu uluslararası operasyonun maşası olabilir. Medya bu uluslararası operasyonların payandalığını yapabilir. Muhalefet partileri, bu uluslararası operasyonların taşeronluğunu yapabilir. İş dünyası, aynı şekilde bu faiz lobisinin temsilciliğini üstlenebilir. Hatta yargı içinde, Emniyet içinde, bürokrasi içinde birileri bu çirkin operasyonların piyonu haline gelebilir. Ancak, gençlerimiz zahire, yani görüntüye bakarak değil, asıl niyeti, asıl hedefi, asıl gayreti görsünler ve bu oyunlara gelmesinler. Ben inanıyorum ki Türkiye artık böyle çirkin operasyonların hedefi olmayacaktır. Bu kirli operasyonların sahipleri, 30 Mart'ta derslerini milletten aldılar. Türkiye üzerinde ameliyat yapılamayacağını çok iyi öğrendiler."

Türkiye'yi daha da büyütececeklerini ve 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna getireceklerini, yapay ve sanal gerilimlere fırsat tanımayacaklarını aktaran Erdoğan, "Şimdi, yapılan similasyonlara bakarsanız, Türkiye'yi 2023'te nereye oturtuyorlar 14. ülke sıralamasına oturtuyorlar. Daha çok çalışacağız. 14 mü diyorlar, biz 10'u yakalayacağız. 10. sıraya Türkiye'yi çıkartacağız. Türkiye'de hamdolsun güzel gelişmeler yaşanıyor. Türkiye her türlü saldırıyı sabırla aşıyor. Engelleri geride bırakarak geleceğe ilerliyor. Sarsılmadan, yolumuzdan sapmadan, Türkiye'yi daha da büyüteceğiz" dedi.

Erdoğan konuşmasında kurulumu yapılan makinenin hayırlı olmasını, tünelin bir an önce tamamlanmasını diledi. Görev alan işçisinden mühendisine herkese teşekkür eden Erdoğan,  2015 seçimleri öncesinde tünelin açılmasını beklediğini de dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 23:07

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER