Erdoğan: "Cumhur kendi başkanını seçecek"

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nce yapımı tamamlanan 700 dönüm üzerine kurulu Anadolu Harikalar Diyarı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İşte şimdi 10 Ağustos'ta bu ülkede cumhurbaşkanını, yani cumhur kendi başkanını seçecek" dedi.

Erdoğan:

KAYSERİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan 700 dönüm üzerine kurulu, 10 ayrı etkinliğin aynı anda yapılabileceği Anadolu Harikalar Diyarında düzenlenen toplu açılış töreninde katıldı. Törene Erdoğan'ın yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer yetkililer de katıldı. 

Burada yapılan törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'in Cumhurbaşkanını seçmesinin engellenmek istendiğini hatırlatarak, "367 diyerek dünyada örneği olmayan, hukukta yeri olmayan bir karar aldılar. Meclis'in yetkisini bir kez daha gasp ettiler. Biz orada da geri adım atmadık. Milletin emanetini, Meclis dışı güçlere, kendisini Meclis'in üzerinde gören kurumlara teslim etmedik" diye konuştu. 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir anayasa değişikliği yaptık, Meclis'te oyladık. Ardından size, millete gittik. Siz de bu anayasa değişikliğini onayladınız. 367 garabetini ortadan kaldırdık. Kayserili bir kardeşimizi Sayın Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı adayımız yaptık. Meclis Genel Kurulu'nda seçtik ve 12. Cumhurbaşkanımız o makama kendisi bu oyla geldi. Engelleyemediler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de devrim niteliğinde bir değişim kararı aldık. 'Artık Türkiye'de Cumhurbaşkanını vekiller belirlemeyecek' dedik. 'Artık asiller belirleyecek' dedik. İşte şimdi 10 Ağustos'ta bu ülkede Cumhurbaşkanı'nı, yani cumhur kendi başkanını seçecek." Birinci tur 10 Ağustos, ikinci tur 24 Ağustos. Ben inanıyorum ki Ak Parti'nin göstereceği adayı birinci turda Allah'ın izniyle benim halkım, benim milletim seçecektir."

"BİZ ÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİK"

"Şimdi CHP çıldırmaya başladı. MHP çıldırmaya başladı. Ne diyorlar? İşte Cumhurbaşkanı ile Başbakan kendi aralarında oturacaklarmış Başbakan'ı seçeceklermiş" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ya biz öyle bir şey söylemedik. Ama biz istişare yapan bir partiyiz. Ve hiçbirisinin istişare yapmadığı yerde biz istişareyle kararlarımızı hep aldık ve şimdi de en geniş anlamda istişarelerimizi yaptık, yapıyoruz. Fakat CHP de bir şeyler öğrendi ha. MHP de bir şeyler öğrendi. Onlar da güya kendi aralarında bir şeyler yapıyorlarmış. Kah birilerini alıyorlar, birilerini bir kenara koyuyorlar. Biz hepsiyle yapıyoruz ve inşallah onlar da şimdi adaylarını gösterecek, partimiz de gösterecek ve 10 Ağustos birinci tur. Temenni ederim ki milletim inşallah kararını verir, gümbür gümbür yeni Cumhurbaşkanını millet olarak seçer. Tabii bundan rahatsız oldular, olacaklar. Niye? Artık bu ülkede Meclis'in yetkisini gasp etmek isteyenlere millet en güzel cevabı meydanlarda verdi, veriyor ve verecek, ben buna inanıyorum."

Başbakan Erdoğan, utanmadan, sıkılmadan meydanlarda iktidarlarının yolsuzlukla suçlandığını dile getirerek, "Biz CHP ile MHP'nin koalisyon yapabileceğini biliyorduk. Ama buna bir de BDP katıldı. Yetmedi bir de buna Pensilvanya katıldı. Pensilvanya'ya dediler ki 'sen lokomotif ol, biz de vagon olalım' Niye? Çünkü onların elinde bir güç vardı" diye konuştu. 

Bunlara iyi niyetleriyle davrandıklarını vurgulayan Erdoğan, "Ama bunlar iyi niyetimizi suistimal ettiler, arkadan vurdular. Sayın Cumhurbaşkanımızı dinlediler, beni dinlediler, Genelkurmay Başkanımı dinlediler, Meclis Başkanımı dinlediler. Dün Konya'da söylüyorum şimdi de burada söylüyorum, Anayasa Mahkemesi'ni de, başkan ve üyelerini dinlediler. Herhalde birileri ne demek istediğimi anlayacaktır."

"BUNLAR DEPREMİN ALTINDA KALDILAR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de eleştiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu Bahçeli hala konuşuyor ya. Sen ne konuşuyorsun? Bu ülkede millet sana 'gel hükümet ol' dedi. Neyse koalisyon hükümetine girdin. Ne oldu? 3,5 sene kaldın ondan sonra çekip gittin. Niye kaçtın? Kalsaydın ya. Bunlar Sakarya depreminin, Kocaeli depreminin, Düzce depreminin altında kaldılar. O deprem bölgelerini öyle bıraktılar. Biz geldik oraları yeniden imar ettik, oraları biz inşa ettik. Bingöl depremi yaşadık. Bir yılda Bingöl'ü yeniden imar ettik. Simav depremi yaşadık. Bir yılda Simav'ı inşa ettik. Van depremini yaşadık. Bir yılda Van'ı inşa ettik. Biz buyuz. İş bilenin kılıç kuşananın.Hani milliyetçiydiniz? Sevsinler sizin gibi milliyetçiyi. Ne milliyetçiliği. Bunlar samimi, dürüst, vatansever değil, bunlar milliyetperver değil." 

Törene katılanlardan "Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım" sözlerini tekrarlamalarını isteyen Erdoğan, konuşmasının sonunda "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" anlamına geldiğini söyleyerek Rabia işareti yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 15:00

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER