CHP'li Loğoğlu: "2,5 milyon gurbetçi oy kullanacak"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, yurt dışındaki Türk seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanabilmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili, "Yerel seçimlerde gösterdikleri performansa bakarak, biz bu hükümete güvenmiyoruz. Yurt dışında yaklaşık 2.5 milyondan fazla vatandaşımız oy kullanacak. Bu Türkiye'de toplam oy kullanımının yüzde 5 ila 6'sını oluşturuyor. Önemli bir rakam" dedi.

CHP'li Loğoğlu:

ANKARA - TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeler Genel Başkan Yardımcılığı olarak hazırladıkları Türkiye'nin çeşitli başlıklar altındaki durumunu dünyadaki uygulamalar ile karşılaştıran "Türkiye Raporu"nu basın mensuplarına tanıttı. Loğoğlu, "İnsan hakları ihlalleri, tutuklu gazeteci sayısı ve kadın cinayetleri konusunda Türkiye dünya birincisi, çocuk işçiliğinde, çocuk taciz ve tecavüzleri konusunda dünya ikincisi, gelir dağılımı adaletsizliği, yolsuzluklar, işçi ölümleri ve çocuk gelinler konusunda da dünya üçüncüsü. Bu tabloyu da ileri demokrasi iddiasında bulunan AKP iktidarının icraatlarına borçluyuz" diye konuştu.

Yurt dışındaki Türk seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanabilmesine ilişkin düzenlemeye de değinen Loğoğlu, bu oyların Türkiye'ye getirilerek, burada sayılacağını belirtti. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatan Loğoğlu, "Yerel seçimlerde gösterdikleri performansa bakarak, biz bu hükümete güvenmiyoruz. Yurt dışında yaklaşık 2.5 milyondan fazla vatandaşımız oy kullanacak. Bu Türkiye'de toplam oy kullanımının yüzde 5 ila 6'sını oluşturuyor. Önemli bir rakam" değerlendirmesinde bulundu.

"DAR BÖLGE EDEBİYATI"

Loğoğlu, Ak Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimini kendi içlerinde belirlenecek bir süreç gibi yansıtmaya çalıştığını ifade ederek, bu durumu da eleştirdi. Seçim sistemine ilişkin tartışmalara ilişkin de Loğoğlu, "Bir dar bölge edebiyatı yapılıyor. Bu konuda daha uzman arkadaşlarımız konuştular ama yurt dışındaki seçmenlerin kullanacağı oylar nasıl değerlendirilecek" diye sordu.

"1 MAYIS TARTIŞMALARI"

İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının nerede yapılacağı tartışmalarına da değinen Loğoğlu, emekçilerin bu bayramı istedikleri yerde kutlamaları gerektiğini söyledi. İktidarın kutlamaların yeri konusunda garip bir inat içinde olduğunu savunan Loğoğlu, şöyle devam etti:

"Hangi hakla, hangi gerekçe ile sen 'o meydanda olmaz, bu meydanda olur. Bunu senin güvenliğin için yapıyorum' diye bir aldatmaca ile önlemeye çalışırsın. Biz bunu CHP olarak kabul etmiyoruz. CHP nerede olursa olsun, bunun Taksim ve Kadıköy'de yapılması esastır, bu hakkın emekçilerin elinden alınmaması gerekir. CHP olarak bu bağlamda nasıl dünyadaki emekçiler istedikleri yerde istedikleri biçimde kutluyorlar ise Türk emekçilerinin de aynı hakka sahip olduklarını düşünüyoruz. Bunun önlenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. CHP olarak bu mücadeleyi sürdüreceğiz."

Loğoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruyla ilgili olarak ise "Devleti dava eden ve tazminat isteyen başbakan sıfatıyla tarihe geçecek. Tazminat 50 bin lira civarında. Hep mi bu paralar? Kutulardaki paralar, başka kasalardaki paralar, görmediğimiz başka paralar yetmiyor, bir de illa dava açıp devletten bir tazminat daha almak. Ben şahsen kendi hayat felsefem içinde bu davranışa bir yer bulamıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 15:13

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER