CHP'li Koç: Erdoğan, dünyada itibarını yitiriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajını, "Erdoğan, dünyada son iki yıl içinde itibarını gittikçe yitiren konumdadır. Bu arenada iyi niyet mesajlarıyla itibar arama gayretine girmiş olabilir" diye değerlendirdi.

CHP'li Koç: Erdoğan, dünyada itibarını yitiriyor

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Yerel seçimler sonrası YSK'nın tasarruflarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Koç, özel yetkili mahkemelerin çeşitli tartışmalar sonucunda kapatılmasına rağmen tam kapanmadığını gördüklerini söyledi. Koç, "Özel yetkili seçim kurulu olarak bu görevi sürdüren üst yargı organları mevcut gibi duruyor. YSK, AKP'nin kaybettiği belediye başkanlıkları için muhalefetin kazandıklarının tümünü iptal etsin, böylece gerekçe bulmak için yorulmazlar, yerine AKP tarafından bu belediye başkanlıkları kazanılana kadar seçim yenilenir hükmünü içtihat haline getirsinler" diye konuştu.

Koç, muhalefet partileri ile iktidar partisinin seçim sonuçları itirazlarının birbirinden farklı değerlendirildiğini belirtti.

Yalova ve Ağrı seçimlerinin yenilenme kararının son derece ilginç olduğunu ifade eden Koç, Yalova'da belirtilen kısıtlılardan birinin AK Parti'nin sandıkta görev verdiği bir kişi, diğerinin de AK Parti'nin Belediye Meclis üyesi olarak görev yapan kişinin yeğeni olduğunu söyledi.

Koç, "AKP, sandıkta görev verirken kişi kısıtlı değil, AKP'linin yeğeni oy kullanırken kısıtlı değil. Bunlar kısıtlı mı kasıtlı mı? Tam kanunsuzluk gerekçesine seçimi kaybettiğinde sığınmak, mazeret üretebilmek için bu kısıtlı olarak tarif edilenler kasıtlı olarak kullanılıyor intibahı çıkıyor" diye konuştu.

Koç, Yalova'da CHP'nin alnının akıyla kazandığı seçimin masa başında iptal edildiğini savundu.

Hatay'da seçimle ilgili itirazlar görüşülürken, 4 Nisan'da Hatay Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı'nın görevinden alındığını belirten Koç, 18 Nisan'da ise Hatay İl Seçim Kurulu Başkanı ve Defne İlçe Seçim Kurulu Başkanlarının tayin dönemi olmamasına rağmen tayinlerinin çıkarıldığını kaydetti.

Hatay'da, AK Parti'nin il başkanı gibi çalışan bir valinin bulunduğunu öne süren Koç, AK Parti'nin, Türkiye'nin en hassas noktasında ateşle oynadığını savundu.

Koç, "Özel yetkili seçim kurulu, Hatay ile ilgili benzer bir düzenek içerisinde Yalova ile ilgili yarattığı içtihat boyutunda bir seçim iptaline giderse Türkiye'de çok ciddi sıkıntılar olur" dedi.

Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu haftaki grup konuşmasında, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı ile ilgili kasetlerin olduğunu söylediğini kaydetti. "Sen nereden biliyorsun?" diye soran Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vakti zamanında şimdi suçladığın yapılarla birlikte bu işin prodüksiyonunu, üretimini, senaristliğini yaparken, o zaman hep beraber ürettiniz bunları. Senin bu arşivden haberin var. Sen bu koleksiyonun tam ortasındasın, sen kaset koleksiyoncususun. 'Benim çocuklarım, ailemle yaptığım konuşmalar da kaset haline getirildi, sızdırıldı' Hani montajdı, hani sana şantaj yapılıyordu? Kendi kendini, konuşmalarında ele veriyorsun. Bundan önce siyaseti tanzim etmekte kullanılan bir takım kasetlerin, muhalif partilerine dönük olarak tedavüle sokulan kasetlerin demek ki Başbakan'ın bilgisi dahilinde bir koleksiyon içinde tutulduğu ve stratejik zamanlamayla, günü, zamanı geldiğinde Başbakan'ın oluruyla devreye sokulduğu aşikar şekilde ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanı'na adaylık sürecinde aba altında sopa göstermek mi diyeceksiniz yoksa herkesi, belli yapıyı tasfiye etmeye gidiyorum, bunları ortak ürettik ama elimdeki koleksiyonla bundan sonraki süreçte siyasi ihtiraslarım beni nereye götürecekse yoluma çıkanları da yine elimde kalan bu havuzdaki bir takım şantaj malzemesiyle sustururum arayışı mı? Kirli siyaset dönemi, bu dönemin baş aktörü Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kopartılan fırtına, demek ki başsenaristi, başkoleksiyoncuyu gözden ırak tutmuyor. Bunların altında imzası, oluru olan, bu kirli havuzu oluşturan, bu koleksiyonun sahibi Erdoğan'dır. Ava giden avlanır deyimi vardır. Belki bu deyim siyasette yaşadıklarımıza uygun düşüyor. Kendisi belirli gruplarla avlar belirlemiş, bu avlar üzerine görüntülü, sesli kaset havuzu oluşturmuş, bu arada beraber organizasyon yaptığı yapılar tarafından kendisi de izlenmiş, takip edilmiş. Avcıyken av durumuna düşmüş."

Erdoğan, Meclis'te dün yaptığı konuşmanın da 23 Nisan'ın ruhuna uygun düşmediğini ileri sürdü.

Seçim sistemiyle ilgili tartışmalara da değinen Koç, AK Parti'nin 30 Mart seçimlerinde, artan seçmen sayısına rağmen yaklaşık 2 milyon oy kaybettiğini söyledi.

Koç, iktidardayken oy kaybeden partilerin, parlamento sayısal gücünü, az oy alarak, çok milletvekili çıkartacak yeni seçim sistemleri üzerinde mesai harcayarak bu işi telafiye çalıştığını söyledi.

Bir simülasyon yaptıklarında 30 Mart seçimlerinde CHP'nin milletvekili sayısının değişmediğini, AK Parti'nin ise 273'e düştüğünü savunan Koç, "Temsilde adalet havadadır. Hiç katakulli yapmaya gerek yok. Demokratik, temsilde adalet için seçim sistemi mi istiyorsun, gücün yetiyorsa yüzde 10 seçim barajını kaldır, korkma. Sen 40 dereden bana su getiriyorsun. 'Ben yetkili bir devlet başkanı olmak istiyorum, parlamentoda anayasayı değiştirip, bana bu yetkileri verecek çoğunluk lazım, onun için yeni bir seçim sistemi icat edin bana' Dar, daraltılmış bölge arayışının temelinde bu yatıyor" diye konuştu.

Koç, Erdoğan'ın, dün 1915 olaylarıyla ilgili, çok düşünülmüş yazılı açıklama yaptığını ifade etti.

Yaşamını yitiren tüm insanların acılarını paylaştıklarını, yakınlarına taziyelerini ilettiklerini vurgulayan Koç, bu talebi 2005'de, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin, ortak deklarasyonla tüm dünyayla paylaştığını anımsattı. Koç, bu tarihsel süreçlerin, siyasetin öznesi olmaması gerektiğini, tüm uluslararası platformlarda ortaklaşa dile getirdiklerini anlattı.

Koç, bu talihsiz süreçlerin devamında yaşanan diğer acıların kurbanlarına, şehit edilen tüm diplomatlara, Dağlık Karadağ'da yaşamlarını yitiren Azeri kardeşlerine Allah'tan rahmet dilemeyi, yakınlarına tekrar taziyelerini iletmeyi CHP olarak vicdan görevi kabul ettiklerini söyledi.

Tezlerin ve Ermenistan Devlet Başkanı'nın bugün yaptığı açıklamanın da belli olduğunu dile getiren Koç, "Ermenistan, iddialarından vazgeçmiyor. Erdoğan, dünyada son iki yıl içinde itibarını gittikçe yitiren konumdadır. Bu arenada iyi niyet mesajlarıyla itibar arama gayretine girmiş olabilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 20:44

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER