banner59

CHP'li Altay: "Cübbesiyle ders vermiştir"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarına ana muhalefet partisinden tam destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın cübbesini çıkarmadığını, cübbesiyle ders verdiğini savunarak, "Yargıyla oynayanlara, yargıya tecavüz edenlere karşı bir feryat, tokat, ders bugün Türkiye kamuoyuyla paylaşılmış" dedi.

CHP'li Altay:

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın bugünkü açıklamalarını değerlendirdi.

"CÜBBESİYLE DERS VERMİŞTİR"


Kılıç'ın açıklamalarının bir kaynağı olduğunu belirten Altay, Başbakan'ın, "Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duymuyorum", bir Ak Parti yetkilisinin "Anayasa mahkemesi milli olmaktan çıktı", TBMM Başkanı'nın, "Anayasanın 138. maddesi ölmüştür" açıklamaları, Cumhurbaşkanı'nın, "Anayasa uygun değil ama imzalayıvereyim" anlayışının bulunduğunu savundu. Altay,"Yasama, yürütme organının bunların başındaki kişilerin, devletin hukuk devleti olma özelliğini ortadan kaldırmaya yönelik eylem, söylem, tutum ve davranışları bugün yargı feryadı olarak yüksek yargının en tepesinde oturan kişi sıfatıyla, Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından kamuoyuyla, vatandaşlar ile paylaşıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı cübbesini çıkarmamıştır, cübbesiyle ders vermiştir" dedi.

Kılıç'ın vurgu yaptığı konulara işaret eden Altay, şöyle devam etti:

"Bu şekilde yargıyla oynayanlara, yargıya tecavüz edenlere karşı bir feryat, tokat, ders bugün Türkiye kamuoyuyla paylaşılmış. Devletin hukuk devleti olma özelliği ortadan kalktığında hem sokakta hem devlet aygıtı içinde anarşi başlar. Yüksek Mahkeme Başkanı, buna dikkati çekmiştir. Yüksek Mahkeme Başkanı, hukuk adamı kimliğiyle bugüne kadar parlamentoda söylediklerimizi yargının en yüksek makamından duymak da bizim ne kadar haklı, doğru olduğumuzun, hukukun üstünlüğüne Başbakan da dahil saygı göstermesinin ne kadar zorunlu, gerekli olduğunun açık ifadesi olmuştur."

Anayasa Mahkemesi'nin bugün işini yaptığını ifade eden Altay, yüksek yargı organının başı sıfatıyla devleti, hukuk devleti sınırlarına çekmek için düşünce ve değerlendirmelerini aktardığını belirtti. Altay, Cumhurbaşkanı seçimiyle bugünkü konuşmasını ilişkilendiremediğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER