Ak Parti'de 3 dönem kuralı devam edecek

AK Parti Genel Merkezi'nde Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantının sonunda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yazılı bir açıklama yaptı. Çelik, 3 dönem kuralının devamına karar verdiklerini açıkladı.

Ak Parti'de 3 dönem kuralı devam edecek
ANKARA - Yaklaşık 5 saat süren MKYK Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklama yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "MKYK'mız tüzüğümüzdeki 3 dönem kuralıyla ilgili herhangi bir girişimde bulunulmamasına, mevcut kuralın devamının isabetli olacağına karar vermiştir" dedi. 
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK Toplantısı'nda, halen kamuoyu ve partilerinin yetkili kurullarında tartışılmakta olan dar veya daraltılmış seçim sistemleri konusunda Ak Parti'nin şu aşamada bir girişimde bulunmamasının doğru olacağına dair karara varıldığını belirterek "Sonuç itibarıyla 2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir" açıklamasını yaptı. Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nın yaklaşık 5 saat sürdüğünü bildirdi. Toplantıda cumhurbaşkanı seçimi, seçim sistemi değişikliği ve parti tüzüğünden kaynaklanan 3 dönem kuralı konularının görüşüldüğünü belirten Çelik, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili istişare sürecinin sürdüğünü kaydetti.

"MKYK'mız tüzüğümüzdeki 3 dönem kuralıyla ilgili herhangi girişimde bulunulmamasına, mevcut kuralın devamının isabetli olacağına karar vermiştir" ifadesini kullanan Çelik, şunları belirtti:

"Halen kamuoyunda ve partimizin yetkili kurullarında tartışılmakta olan dar veya daraltılmış seçim sistemleri konusunda da AK Parti'nin şu aşamada bir girişimde bulunmamasının doğru olacağına dair karara varılmıştır. Sonuç itibarıyla 2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 13:19

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER