Yeni mezunlar eczane açamayacak!

ÜNİVERSİTELERİN Eczacılık Fakültesi'nden yeni mezun olanlar, artık hemen eczane açamayacak. Sağlık Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu uygulama gereği, yeni mezun eczacı adayları önce 1 yıl boyunca bir eczanede 'yardımcı eczacı' olarak çalışacak.

www.netordu.com
Yeni mezunlar eczane açamayacak!

Sağlık Bakanlığı'nın yeni mezun eczacılara ilişkin yayımladığı kılavuzda, mezun olan eczacılar, hemen serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde 'mesul müdür' olarak çalışabilmek için önce 1 yıl boyunca 'yardımcı eczacı' olarak eczanelerde çalışacak.

Yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen yeni mezunlar, çalışacağı eczaneleri kendileri belirleyecek. Eğer bulamazlar ise bulundukları bölgedeki Eczacılar Odası'na başvuracak. Ancak her eczacı da yardımcı eczacı çalıştıramayacak, bunun sınırı da yıllık cirosu 2 milyon 300 bin ve üzerinde olan eczaneler için geçerli olacak.

NE KADAR MAAŞ ALACAKLAR?

Kılavuzun yayınından önce çalışmaya başlayanlar, bu süreyi belgeledikleri takdirde sınır süreden düşülecek. Yardımcı eczacıların maaşları ise en az asgari ücretin 1,5 katı kadar olacak. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER