Sahurda mutlaka 'yumurta' tüketin

RAMAZAN'a sayılı günler kala özellikle sahurda kaliteli beslenmenin tok kalmada önemli olduğunu vurgulayan beslenme uzmanları, protein içerikli gıdalar, kefir, yulaf ve 36 saat tok tutucu etkiye sahip yumurtanın tüketilmesini tavsiye etti.

Sahurda mutlaka 'yumurta' tüketin

Ramazan ayı, kalkılacak ilk sahur ile başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Ramazan imsakiyesine göre ilk sahur, 1 Nisan gecesini 2 Nisan'a bağlayan gece gerçekleşecek. Türkiye'de ilk sahur Ardahan'da, ilk iftar ise Hakkari'de yapılacak. Ordu'da ise ilk iftar saat 19:01'de, son iftar ise 19:29'da başlayacak. Peki Ramazan ayı boyunca tok kalabilmek için nasıl beslenmek gerekiyor?

Beslenme ve Diyet uzmanı Diyetisyen Melisa Karataş, "Ramazan'da ortalama 15 saat aç kalacağımızı göz önünde bulundurursak, özellikle sahurda kaliteli bir beslenme programı planlayarak tok kalmayı başarabiliriz. Bunun için ilk işimiz, menümüze yumurta eklemek olmalıdır. Yumurta, 36 saat tok tutucu etkiye sahip tek besindir. Anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı olan yumurtayı sahurda tüketmemiz kaslarımızı da koruyacaktır" dedi.

YULAF HEM KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR HEM TOK TUTUYOR

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve sağlık deposu olan yulafın, sahurda bizi tok tutacak besinler arasında olduğunu dile getiren Diyetisyen Melisa Karataş, "Yulaf içindeki lif sayesinde, midede kalın bir jel oluşturuyor ve midenin boşalmasını geciktirerek kan şekerinin kontrolü sağlıyor. Bu özelliğiyle yulaf tok tutan besinler arasında yer almaktadır. Yulafın LDL kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Bu özelliğiyle kalp krizi ve felç riskini ortadan kaldırır.1 kâse manda yoğurdu içine 3 kaşık yulaf, 3 adet hurma ve 1 çay kaşığı kestane bal karıştırarak hem sağlıklı beslenebilir hem de tok kalmayı sağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

KEFİR KABIZLIĞA FAYDALI

Oruçta hem tok kalmak hem de bağışıklığının düşmemesini isteyenlerin kefiri iftar menülerinden eksik etmemeleri gerektiğine dikkat çeken Karataş, kabızlık problemi çekenlerin, uykusuzluk sorunu yaşayanların ve astım hastalarının kefirle iftar sofralarında şifa bulacaklarını belirtti.

PROTEİN MUTLAKA SOFRANIZDA OLMALI

İftar menülerinden eksik edilmemesi gereken proteini; et, tavuk, balık veya etli sebzeler şeklinde tüketebileceğimizi vurgulayan Diyetisyen Melisa Karataş, "Özellikle tok tutmada ve iştah yönetiminde katkısı bulunan protein zengini besinleri sofranızdan eksik etmeyin" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER