Kritik iller arasında Ordu yok

KORONAVİRÜS ile mücadelede özellikle sosyal medya paylaşımlarında yaygınlaşan Koronavirüs vaka ve hasta sayılarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Türkiye genelinde en fazla yüzde yüzün üzerinde görünen vaka artışının Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Van, Muş, Hakkari ve Ankara'da görüldüğünü söyledi.

Kritik iller arasında Ordu yok


Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Ankara Bilkent Yerleşkesi'ndeki Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Koronavirüs ile mücadelere örnek ülkelerden biri olduğunu belirten Koca, "Türkiye yaygın filyasyon yapılması, vakaların hızlı tespiti, ülke genelinde standat tedavi protokollerinin uygulanması, erken tedaviye başlanması, evde izole edilen hastalara ilaç temini ve tüm bu hizmetlerin ücretsiz gerçekleştirilmesi yönünden Dünya'da fark yaratan bir ülke oldu" dedi.

KRİTİK İLLER ARASINDA ORDU YOK

Bakan Koca, Anadolu'da hızlı bir artışın yaşandığının altını çizerek, "Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Van, Muş, Hakkari ve Ankara'da yüzde yüzü aşan artışlarımız oldu. Bölgelere bizzat giderek yerel yöneticilerimizde illeri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tuttuk. Eksiklerimizi, hatalarımızı, ihmal ettiklerimizi en detayına kadar tespit etmeye çalıştık" şeklinde konuştu. 

İLK AŞI NİSAN AYINDA

Türkiye'de 16 ayrı aşı çalışması yapıldığını hatırlatan Koca, şöyle devam etti: "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle ile Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen aşının Faz-1 çalışmasında 44 gönüllüye uygulama yapıldı. Şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmedi. İkinci doz aşılama 26 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Nisan ayında ilk aşımıza kavuşmayı ümit ediyorum. Bakanlığımıza başvurarak Aşı Değerlendirme Komisyonu'nda değerlendirilen 15 aşı da desteklenmeye devam edilmektedir."

ORDU İL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, "Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Tekirdağ, Malatya ve Ordu İl Sağlık Müdürleriyle yaptığımız online toplantıda; salgın seyrini, hizmet kapasitemizi ve filyasyon ekiplerimizin performansını gözden geçirdik. Ek tedbirleri ele aldık" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER