Karadeniz'de en fazla hangi hastalık can aldı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 yılında çeşitli hastalıklar nedeniyle toplam 103 bin 192 kişi hayatını kaybetti. Bu ölümlerin önemli bir çoğunluğu ise dolaşım sistemi hastalıklarından oldu. Ölüm oranlarında Samsun'un başı çektiği Karadeniz Bölgesi'nde Ordu ikinci sırada.

Karadeniz'de en fazla hangi hastalık can aldı?
ANKARA - Karadenizliler en fazla dolaşım sistemi hastalıkları yüzünden hayatını kaybediyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl, Türkiye genelinde 357 bin 581 kişi sadece dolaşım sistemi hastalıkları yüzünden hayatını kaybederken, bunun 51 bin 596'sı Karadeniz Bölgesi'nden çıktı. 
Karadeniz Bölgesi'nde ise bu hastalık sebebiyle yaşanan en fazla ölüm oranı Samsun'da görülürken, ikinci sırada ise Ordu yer aldı. Samsun'da 7 bin 224 kişi hayatını kaybettiği dolaşım sistemi hastalığı, Ordu'da ise 4 bin 253 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ordu'yu 4 bin 179 kişi ile Trabzon, 4 bin 8 kişi ise Tokat izledi. Karadeniz Bölgesi'nde en az ölüm oranı ise 789 kişi ile Gümüşhane'de ve 490 kişi ile Bayburt'ta görüldü.

Yapılan istatistiklere göre en fazla ölüme neden olan dolaşım sistemi hastalıklarını ilk sırada kanser, ikinci sırada solunum sistemi, üçüncü sırada endokrin, dışsal yaralanma ve zehirlenme ile sinir ve duyu organları hastalıkları oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Karadeniz Bölgesi'nin tamamında sayılan bu hastalıklar 1 yılda 103 bin 192 kişinin ölümüne neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 23:45

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER