İşte kalp dostu 15 besin!

TÜRKİYE'nin Kardiyoloji alanında en güvenilir derneği olan Türk Kardiyoloji Derneği, kalp dostu 15 besini açıkladı. Özellikle sağlıklı beslenme noktasında da hayati önem taşıyan bu besin maddeleri kalp sağlığına daha fazla katkı sağlıyor. İşte o besin maddeleri.

İşte kalp dostu 15 besin!
ORDU - Sağlıklı bir vücut için 50'den fazla ve farklı besin öğesine gereksinim var. Türkiye'nin kalp ve kalp sağlığı konusunda en doğru bilgileri veren ve başkanlığını 19 Mayıs Ünivertesi Tıp Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof.Dr.Mahmut Şahin'in yaptığı Türk Kardiyoloji Derneği, sağlıklı beslenme ve kalp sağlığı için gerekli 15 önemli besin maddelerini sıraladı. 

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından oluşturulan kalbinidinlesen.com adlı sağlık portalında yer alan açıklamaya göre, bu besin öğelerini tek yönlü beslenme şekliyle karşılamak mümkün değil. Tek yönlü bir beslenme, hiçbir zaman vücut için gerekli besin öğelerini sağlamıyor ve yeryüzünde süper bir besinden bahsetmek de mümkün değil. Ancak bazı besinler var ki, diğerlerine göre kalp sağlığına daha fazla katkı sağlıyor. İşte o besinler: 

1) Yağlı balıklar: Somon, ton, sardalya ve alabalık gibi omega-3 yağ asitlerinden zengin yağlı balıklar kalp sağlığınıza destek verir. Balıklardaki omega-3 yağ asitleri düzensiz kalp atımlarını ve damarlarda tıkanıklığa neden olan plak oluşumunu engeller.

2) Yağlı tohumlar: Badem, ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar lif ve içerdikleri sağlıklı yağ asitleri ile kalp sağlığınızı korurlar. Bu ürünlerin tuzsuz olanlarını tercih etmelisiniz.

3) Üzümsü meyveler: Yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler içerdikleri lif ve biyoaktif bileşikler sayesinde kalp dostudurlar. Bu meyvelere renk veren bileşikler kan basıncını dengeler ve damar sağlığını korurlar.

4) Keten tohumu: İçerdiği omega-3 yağ asitleri, lif ve biyoaktif bileşikler ile kalp sağlığının korunmasını sağlar. Ezilmiş şekilde kullanılması gerekir.

5) Yulaf ezmesi: İçerdiği çözünür lif sayesinde yiyeceklerdeki kolesterolün bir kısmının dışkı ile atılmasını sağlar, kolesterol düzeyini azaltır ve tokluk sağlar.

6) Kuru baklagiller: Kuru fasulye, barbunya, nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyatlar lif ve B grubu vitaminleri açısından zengindirler ve kalp sağlığını korurlar. Kuru baklagiller kan şekerinin de dengelenmesini sağlar.

7) Turuncu ve kırmızı sebzeler: Havuç, tatlı patates, kırmızı biber ve kış kabağı kalp sağlığını koruyan beta karoten, lif ve C vitamini açısından zengindir. Patates iyi bir potasyum kaynağıdır ve kan basıncının dengelenmesini sağlar.

8) Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak ve brokoli gibi yeşil sebzeler potasyum, lif, folat (folik asit), kalsiyum ve C vitamini açısından zengin kalp dostu sebzelerdir.

9) Bitter çikolata: Kakao oranı %70 ve üzerinde olan siyah çikolata kalp sağlığını koruyan biyoaktif bileşikler (polifenoller) içerir.  Polifenoller kan basıncını dengeler ve inflamasyonu azaltırlar.

10) Turunçgiller ve tropik meyveler:  C vitamini, beta karoten, folat ve lif açısından zengin olan portakal, mandalina, papaya ve ananas gibi meyveler pıhtılaşmayı dengeleyerek kalp hastalıklarından korurlar.

11) Domates: Kalp sağlığı için önemli olan potasyum açısından zengindir. Güçlü bir antioksidan olan likopen sayesinde kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

12) Zeytinyağı: Akdeniz diyetinin önemli bir parçası olan zeytinyağı, içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde hem kan kolesterol düzeyini, hem de kaç şekeri düzeyini azaltır.

13) Yeşil çay: Antioksidan olan kateşin bileşiklerinden zengin olan yeşil çayın günde en az 4 fincan tüketimi kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini önemli derecede azaltabilmektedir.

14) Kahve: Günde 2 fincan kahve içerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltmaktadır. Ancak kahvenin şekersiz ve kremasız olması gerektiği unutulmamalıdır.

15) Avokado: Zeytinyağına benzer şekilde tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan avokado hem kolesterol düşürücü etkisi hem de içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığına katkı sağlar.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 15:46

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER