Çalışanlara aşı var, işyeri sahiplerine yok

SAĞLIK Bakanlığı berber, kuaför, gıda üretim ve dağıtım sektörü, kafe, lokanta ve restoran çalışanlarının aşı olabilme önceliği tanıdı, ancak bu muafiyete işletme sahipleri dahil etmedi. Sektörde yaşanan bu soruna AK Parti MKYK Üyesi Burhan Sakallı el attı, Sağlık Bakanı Koca'ya hatırlatmada bulundu.

Çalışanlara aşı var, işyeri sahiplerine yok

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında aşılama süreci devam ediyor.

Bu kapsamda, Bakanlığın aşılama takvimine göre sisteme tanımlanan berber, kuaför, gıda üretim ve dağıtım sektörü, kafe, lokanta ve restoran çalışanları ile yaş kısıtlaması olmadan tüm avukatlar randevu aldıkları sağlık kuruluşlarında aşılarını olabiliyor.

ÇALIŞANLAR AŞILANIRKEN İŞLETME SAHİPLERİ UNUTULDU

Aşılamada her geçen gün yeni bir yaş aralığına doğru ilerleyen hızlı bir süreç yaşanırken, aktif hayatın ve hizmetin içinde, risk grubu yüksek olanların aşılanmasına ise devam ediliyor.

Ancak bu gruplar içerisinde çaşılanlar aşılanırken, işletme sahipleri için herhangi bir girişimde bulunulmadı.

Sektörde yaşanan bu soruna Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'in Danışmanı, AK Parti MKYK Üyesi Burhan Sakallı el attı. 

SAKALLI'DAN BAKAN KOCA'YA HATIRLATMA

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Sakallı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "750.000 kişi bugün, 11 Mart 2020’den sonraki hayatlarının belki de en mutlu anlarını yaşayacak" paylaşımından sonra "Bir dünya rekoru geliyor. Bir günde 750 bin vatandaşımız aşılanıyor. İşte Türkiye böyle bir "şey" dir. Sayın Bakanım, COVID-19 aşılama süreci kapsamında kafeterya, restoran, lokanta vb. işyerlerinin çalışanlarının aşılanmasına başlanılmıştır. Ancak bu işyerlerinin sahip, işletmeci ve ortakları aşılama kapsamı dışında tutulmuştur. Sektör, bunu talep etmektedir" ifadelerini kullandı. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER