Aşı COVID-19'u yayıyor söylemleri yalan

TÜRKİYE'de özellikle COVID-19 ile mücadelede önemli bir yere sahip olan aşılama çalışmaları ile ilgili önemli bir kesim tarafından yayılan 'Aşı COVID-19'u yayıyor' söylemlerine uzmanlardan yanıt geldi. Uzmanlar, bu tip söylemlerin yalan ve yanlış olduğunu, itibar edilmemesi gerektiğini dikkatleri çekti, "Sosyal medyadaki asılsız iddialar salgınla mücadeleye zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Aşı COVID-19'u yayıyor söylemleri yalan

Türkiye'de COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında aşılama işlemleri devam ederken, Medical Park Ordu Hastanesi Başhekimi Dr. Göksal Şahin, vatandaşları aşı olmaya davet etti. Dr. Şahin, özellikle sosyal medyada aşıların COVID-19'u yaydığı şeklinde dile getirilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Pandemi ile mücadelede aşının büyük önem taşıdığının altını çizen Dr. Şahin, aşı uygulamasına devam ettiklerini belirterek önemli uyarılarda bulundu. Koronavirüs ile mücadelede her bireye büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Şahin, "Aşı olmak bireysel değil toplumsal bir sorumluluk haline geldi. Bu sorumluluğun bilincinde olarak herkesin aşısını yaptırması gerekiyor. Hastane olarak Ocak ayından itibaren aşı hizmeti vermeye başladık ve bu hizmetimize devam ediyoruz. Bu zamana kadar ülkemizde yaklaşık 60 milyon doz aşı uygulandı. Bunlar içinde sosyal medyada iddia edildiği gibi ciddi yan etkiler gözlemlenmedi. Zaten olası bir yan etki söz konusu olursa, polikliniklerimiz ve acil ekibimizle hızlıca müdahale edebilmekteyiz" dedi.

"SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ İDDİALAR SALGINLA MÜCADELEYE ZARAR VERİYOR"

Dr.Göksal Şahin, aşıya yönelik güvensizliğin salgının artmasına sebep olduğunu belirterek, "Aşılarla oluşan yan etkiler özellikle sosyal medyada abartılarak yanlış yönlendirmelere sebep oluyor. Aşılar Koronavirüs'ü yayıyor şeklinde sosyal platformlarla yalan yanlış söylentiler yayılmaya başladı. Bu da halkımızda tereddüt ve endişelere yol açtı. Bu söylemlere kulak asmayarak vatandaşlarımızı güvenle aşı olmaya davet ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER