Yerel seçimlerde de ittifak gündemde!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan genel seçimler öncesinde flaş bir açıklama geldi, Yazıcı 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde de ittifak olabileceği sinyalini verdi, "Mutlaka olur. Bir sorun yaşamadık" dedi.

Yerel seçimlerde de ittifak gündemde!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Best FM'de Ufuk Karcı'nın sorularını cevaplandırdı. Yazıcı; "İcraat bakımından bizim bir ittifaka ihtiyacımız yok. Ancak biz Anayasa değişikliğinde MHP ile birlikte hareket ettik. Referandumu birlikte savunduk. Yoksa AK Parti, icraatleri kendisi yapabilmektedir. Yüzde 50'ye yakın oy alabilen, Demirel'den sonra tek parti AK Parti'dir. Dolayısıyla ittifak, projenin tamamlanmasına odaklanmış bir ittifaktır" İfadelerini kullandı. Yazıcı; MHP lideri Bahçeli'nin 'af' çıkışına dair soruya ise; "Bizim gündemimizde yok. Daha fazlasına dair açıklama yapmaya yetkili değilim" dedi.

"YERELDE DE İTTİFAK OLUR"

Hayati Yazıcı, Cumhur İttifakı'nın, Belediye seçimlerinde olup, olmayacağına dair soruya ise; "Mutlaka olur. Bir sorun yaşamadık. Bundan sonra da yaşayacağımıza ihtimal vermiyor. Geniş kapsamlı değil ama lokal düzeyde olur. Belli yerlerde paslaşmalar olur" dedi. Siyasi hedef ve amaçları her zaman göz önünde bulundurduklarını söyleyen Yazıcı; "Cumhurbaşkanın 50 artı bir oyla seçiliyor olması bir demokratik duruştur. Bu modelin doğasında, Türkiye'nin siyasi partiler yelpazesinde birbirine yakın partileri bir kulvarda regule etme hedefi var. O bakımdan ittifaklarda barajın sıfıra indirgenmiş olması da bir hedeftir" dedi. Yazıcı; Saadet Parti'sinin MHP ve AK Parti ile benzediğini hatırlatırken, "Bizim ittifakımızda bir anormallik yok. Ancak karşı tarafta çelişki var. Doku uyuşmazlığı var. Saadet Partisi'nin orada olması bir çelişki. Dolayısıyla icraat hedefi değil, Erdoğan'ı yenme hedefi var" dedi. Yazıcı, Millet İttifak'ının, seçim sonrası dağılacağını ifade ederken, "Orası zıtlar birliği. Kalıcı olmaz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER