'Torba Kanun' TBMM'de kabul edildi!

'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

'Torba Kanun' TBMM'de kabul edildi!
ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda 'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine son nokta konuldu.

"TASARI DA NELER VAR?"

Peki kabul edilen 'Torba Kanun' neler getirdi? Artık yeraltı işlerinde bir gün bile çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanacak. Çalışma süresi haftada en fazla 36 saat olacak, günlük ise 6 saati geçemeyecek. Emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. 

Tüp bebek deneme sayısı 2'den 3'e yükseltilecek. Vergi, prim, ceza gibi borçlar yapılandırılacak. Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. 

Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. 

Maden kazasında hayatını kaybedenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak. 

31 Aralık 2014 tarihine kadar ise 35 bin öğretmen atanacak. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 12:28

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 7 yıl Önce

Yazıklar olsun halk bu günü bekliyordu artık bu iktidar allah birden başka kimse inanma z gariban in düşmanı bunlar artık kimse inanmaz

SIRADAKİ HABER