Tarihe geçtiler!

AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk, eski Başbakan Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının ölümünün 57'nci yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Çelenk, Menderes ve arkadaşları için "Şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçtiler" diye konuştu.

Netordu.com
Tarihe geçtiler!

AK Parti Ordu İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Uğur Çelenk, Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hukuk dışı muameleye maruz kalarak idam edilişinin 57'nci yılı nedeniyle açıklamalarda bulundu. 

"Haklarında verilen hükmü bile öğrenemeden Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartıldı" diyerek sözlerine başlayan Başkan Çelenk, "27 Mayıs Darbesi Türkiye'de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açmıştır. Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan darbeler, e-muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır" dedi.

"15 TEMMUZ DA AYNI KALEMDEN ÇIKTI"

"27 Mayıs 1960 Darbesi'nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi'nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır" diyen Çelenk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye'sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce, hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan, insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır" dedi.

"SAVUNMA YAPMALARINA DAHİ İZİN VERİLMEDİ"

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınması, başbakan, kabine üyeleri ve milletvekillerinin keyfi dayanaklarla tutuklandığını dile getiren Uğur Çelenk, "Yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen 'Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor' gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır. 17 Eylül 1961 günü Türk Milleti'nin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece, aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir." dedi. 

eko

YORUM EKLE