Milli Eğitim Bakanı Selçuk istifa etti!

MİLLİ Eğitim Bakanı Prof.Dr.Ziya Selçuk bakanlık görevinden istifa etti. Selçuk'un istifası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilirken yerine Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer atandı. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk istifa etti!

Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Ziya Selçuk görevinden istifa etti. İstifası kabul edilen Bakan Selçuk'un kararnamesi bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Resmi Gazete'nin 6 Ağustos 2021 tarih ve 31560 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda şu bilgiler yer aldı: "Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Prof.Dr.Ziya Selçuk'tan boşalan Milli Eğitim Bakanlığı'na Prof.Dr.Mahmut Özer Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü ve 106'ncı maddeleri gereğince atanmıştır."

Prof. Dr. Ziya Selçuk, 10 Temmuz 2018'den bu yana Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürütüyordu.

BAKAN ÖZER'İN ÖZGEÇMİŞİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5 Mayıs 1970'te Tokat'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu ilde tamamlayan Özer, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1992'de mezun oldu.

Yüksek lisans ve doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı'nda tamamlayan Özer, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Dalaman Havalimanında 1992 ile 1994 yılları arasında elektronik mühendisi olarak çalıştı.

Özer, 1994-2002 yıllarında Gazi Osmanpaşa Üniversitesinde öğretim görevlisi, 2002-2010 yıllarında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

28 Kasım 2010 ile 4 Ekim 2017 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Özer, 1 Ağustos 2015-1 Ağustos 2016 döneminde Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği, Türk Standartları Enstitüsü Genel Kurul Üyeliği görevlerinde bulundu.

Özer, 4 Ekim 2017'de Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı görevine atandı.

Halen İslam Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansları Birliği Başkanı olan Özer, 8 Ağustos 2018'den bu yana Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Milli Eğitim bakan yardımcılıklarına da 3 isim atandı. Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Petek Aşkar ve Dr. Sadri Şensoy, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı oldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER