Kurtulmuş'tan 'imam hatip' ve 'darbe' açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Kurtulmuş, imam hatip okullarının, Türkiye'de Cumhuriyet tarihinde halkın geniş kesimlerinin üzerinde ittifak ettiği en önemli projelerden birisi olduğunu belirterek garip bir açıklamaya imza attı: "Ne zaman bu okullar kapandıysa aslında bakıyorsunuz Türkiye'de ya darbeler olmuş ya da Türkiye'de millet iradesini yok sayan zihniyetler Türkiye'den almış başını gitmiş" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş'tan 'imam hatip' ve 'darbe' açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği'nce hazırlanan 'İmam Hatip Neslinin Önderleri' kitabının, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıktlamada merhum babası aracılığıyla imam hatipin gelişmesinde emeği olan insanların önemli bir kısmını çocuk yaşlarımda tanıma fırsatı bulduğunu söyedi, "Ben de o okullarda okuyan birisi olarak çok değerli hocalarımızı birinci elden tanımak, görmek imkanım oldu" ifadelerini kullandı.

"İMAM HATİP OKULLARI BİR PROJEDİR"

İmam hatip okullarının sadece bir eğitim çalışması olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, "İmam hatip okulları, Türkiye'de Cumhuriyet tarihinde halkın geniş kesimlerinin üzerinde ittifak ettiği en önemli projelerden birisidir. Hemen hemen toplumun bütün kesimlerince Vefa'daki o ilkokulun bulunduğu alanda ilk imam hatip olduğu andan itibaren büyük bir destek verilmiştir, Anadolu'nun her tarafında verilmiştir. Dolayısıyla bu ciddi bir eğitim reformu, eğitimde devrim niteliğinde bir adımdır. Aynı zamanda Türkiye'de toplumsal olarak artık büyük kesimlerin katıldığı, işin içerisinde yer aldığı önemli bir müşterek projedir, toplumsal bir projedir" ifadelerini kullandı.

"NE ZAMAN KAPANMAYA KALKSA TÜRKİYE'DE DARBELER OLMUŞ"

Numan Kurtulmuş, imam hatiplerin Türkiye sosyolojisinin yukarı doğru hareketlenmesini sağlayan müesseseler olduğunu kaydetti. Bu okulların varlığı, gelişmesi ya da geriye gitmesinin Türkiye'deki demokrasi tarihinin de göstergesi olduğuna değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Türkiye'de millet egemenliği ne zaman artmışsa ne zaman gelişmişse milletin siyasette söz söyleme gücü ne zaman artmışsa imam hatip okullarının önünün açıldığını görüyoruz. Ne zaman bu okullar kapandıysa aslında bakıyorsunuz Türkiye'de ya darbeler olmuş ya da Türkiye'de millet iradesini yok sayan zihniyetler Türkiye'den almış başını gitmiş. 12 Mart'tan sonra, 12 Eylül'den sonra, 28 Şubat sürecinden sonra bu okulların önünün kesilmek istenmesinin sebepsiz olmadığını düşünüyorum. Bu anlamda Türkiye'yi tepeden inme şekillendirmek isteyen, artık kendilerine göre bir şekilde adam etmek isteyen, toplumu dizayn etmek isteyenler toplumun yukarı doğru bu hareketliliğinden rahatsızlık duydukları için 12 Mart'ta da 12 Eylül'de de 28 Şubat'ta da bu okulların önünü kestiler."

Kurtulmuş, ülkenin genç nesillerinin en yüksek donanımla bu okullardan çıkabilmeleri için elden gelen her imkanı seferber edeceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 15:22

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER