Kurtulmuş: "Hiçbir makam kimseye kadıya mülk değildir"

Türkiye Cumhuriyeti'nin 62.Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Numan Kurtulmuş, yeni görevini televizyon kanallarından öğrendiğini söyledi. Kurtulmuş, "Yeni Türkiye mücadelesine omuz vermek istiyoruz. Hiçbir makam hiç kimseye kadıya mülk değildir. Yaptığımız hizmetlerle anılmak istiyoruz" diye konuştu.

Kurtulmuş:
ANKARA - 62. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcılığı görevini televizyonlardan öğrendiğini belirterek, kendisine verilen görevi, "Çok şerefli bir görev" olarak tanımladı. 

Kurtulmuş, Kocatepe Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bizler inanmış insanlarız. Kaderin bize vermiş olduğu, Cenabı Allah'ın takdir etmiş olduğu kader içerisinde üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ederiz. Bugün de 62.Hükümet'in çok şerefli bir görevi şahsıma tevdi edildi. Bu süreçte elimizden geleni yerine getirmeye gayret edeceğiz. Önümüzdeki süreçlerde milletimize, insanlığa, Türkiye'ye, vatanımıza hizmet etmek için bütün gücümüzle, bütün bildiklerimizle kollarımızı sıvayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. 62.Hükümet'in de Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bütün bakan arkadaşlarımıza Cenabı Allah'ın yüz aklığı vermesini temenni ediyorum. Nihayetinde şunu biliyoruz. Makamların hepbi gelip geçicidir. Hiçbirimiz bu dünyada fani değiliz. Hiçbir makam, hiç kimseye, kadıya mülk değildir. Bizler de bu makamlarda bir müddet bulunacağız ve ondan sonra burada yaptığımız hizmetlerle hesap vereceğiz. Burada verdiğimiz hizmetlerle anılacağız. Allah yaptığımız hizmetlerde, hakikaten geride hayırlı bir takım işler, eserler, izler bırakmayı nasip etsin."

"MAKAMLARIN HİÇBİR ÖNEMİ YOKTUR"

Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin, "Dışarıdan atamalar parti içinde rahatsızlık yaratabilir yorumları vardı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Kusura bakmayın, yani şimdi bu tür şeyler kulislerde olur. Her kabine açıklamasından önce hem isimler üzerinde hem bir takım bu şekilde kulisler olur. Bizlere yansıyan herhangi bir şekilde böyle bir tepki ya da böyle bir hoşnutsuzluk söz konusu değildir. Sonuçta, nihayetinde hepimiz aynı partinin, kadronun insanlarıyız. Yani 'dışarıdan' lafını da yadırgadığımı ifade etmek isterim. Yani Numan Kurtulmuş dışarıdan birisi değildir, Ak Parti bir koalisyon hükümeti değildir. Burada milletin yaklaşık yüzde 50'sinin oyunu almış olan bir parti vardır. Bendeniz de bu partinin uzunca bir müddettir genel başkan yardımcılığı görevini yüklenmiş birisiydim. O görev de olur, bu görev de olur, şurada olur, burada olur, ne benim için bu birşey fark ettirir ne de arkadaşlarımızın hiçbirisi için birşey fark ettirir. Mühim olan aynı doğrultuda yeni Türkiye'yi kurma mücadelesine omuz vermektir, büyük medeniyetimizi ihya ve inşa etme mücadelesine omuz vermektir. İfade ettiğim gibi makamların hiçbir önemi yoktur, orada oluruz, burada oluruz. Bunun hiçbir önemi yoktur. Mühim olan bu perspektifin, bu doğrultunun, bu istikametin sürekli bir şekilde devam etmesidir. Ve bu istikamette dayanışma içerisinde güzel hizmetlere imza atabilmektir."

"GÖREVLENDİRMEYİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"

Adı açıklandıktan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine de Kurtulmuş, "Şimdi ben de bu görevlendirmeyi televizyonlardan öğrendim, onu söyleyeyim. Ben de haberlerden öğrendim. Dolayısıyla bundan sonra bir Bakanlar Kurulu toplantısı herhalde olacaktır ve ondan sonra başbakan yardımcılıkları arasındaki görev taksimatı yapılacaktır. Bugün şu an itibariyle bu konularla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilim" karşılığını verdi.

"Sizin için sürpriz bir açıklama mıydı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Biz şunu biliyoruz; bizim için her türlü görev bu millete hizmet için Allah'ın rızasını kazanmak ve milletin duasını kazanmak için bir vesiledir. Şurada olursunuz, burada olursunuz, yani üniversite hocası olurken ne kadar Allah'ın rızasını, milletin duasını kazanmak için çalışıyorsak, genel başkan yardımcısı iken nasıl çalışıyorsak, sıradan bir vatandaş olarak, sade bir vatandaş olarak nasıl çalışıyorsak, bu bulunduğumuz makamlarda da aynı şekilde çalışacağız. Dolayısıyla tekraren söylüyorum. Bizim için ne bu makamda olmanın önemi vardır. Aslolan millete hizmettir, milletin duasını, Allah'ın rızasını kazanmaktır."

"Dışarıdan' sözünü yadırgadığınızı ifade ettiniz, mesajınız nedir açıklar mısınız?" sorusuna ise Kurtulmuş, "Hayır, herhangi bir mesaja gerek yok, ben Ak Parti'nin genel başkan yardımcısıyım" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2014, 19:57

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER