Kılıçdaroğlu'nun gündeminde fındık var!

FINDIK'ta yaşanan sorun ve sıkıntıları yerinde tespit etmek için geçen haftayı Ordu'da geçiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu hafta da Meclis Grup Toplantısı'ndaki gündemine fındığı aldı. CHP Lideri, fındıktaki sorunları ve çözüm yollarını anlattı, "Nasıl oluyor da, fındık fiyatlarında istikrarı sağlayamıyoruz? Çünkü fındık üreticisinin alın teri, birilerine peşkeş çekiliyor. Fındık üreticisi düşünülmüyor. Aracılar, tefeciler cirit atıyorlar. Bütün kar onlara gidiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde fındık var!
ANKARA - TBMM'de partisinin grup toplantısında gündemine fındığı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının yaklaşık 5 dakikadan fazla bir bölümünü fındığa ayırdı. Fındık üreticileri, fındık fiyatları ve fındıktaki sektörel temsilcilere seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bütün sorunlarına sahip çıktıklarını belirterek, "Bakın seçim yok, oy da yok, ama biz sanki seçimdeymişiz gibi, sanki yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz" dedi.

CHP Lideri sözlerine, "Geçen hafta Ordu'daydım" diyerek başladı ve fındıkla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Bütün fındık üreticilerinin çevreleriyle görüştük. İhracatçısından tut, üreticisine kadar. Onların da dertlerini dinledik. Onlara da söyledik. Fındık sorunu nasıl çözülür arkadaşlar? Fındık sorunu. Cumhuriyet çözmek istemiş. Cumhuriyet çok güzel birşey yapmış. Ordu'dan, Giresun'dan, Trabzon'dan, Adapazarı'ndan, Sakarya'dan bütün bu çevrede üretim yapan yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Bakın, 1935. CHP'nin iktidarı. Birinci Ulusal Fındık Kongresi toplanıyor. 1938, Fiskobirlik kuruluyor fındığa ve üreticiye sahip çıkmak için. Bunlar 14 yıldır memleketi yönetiyorlar, Fiskobirlik'i batırdılar. Fındık fiyatları bir yıl yukarıda, bir yıl aşağıda. Bir yıl tavan yapıyor, bir yıl yerlerde sürünüyor. Sen devlet değil misin ya? Sen bu ülkenin fındık üreticisini ve fındık istikrarını sağlayamayacaksan ne yapacaksın? Sen devleti nasıl yönetiyorsun? Bütün bunları tartıştık ve güzel çözümlerimiz ortaya çıktı."

"FINDIK ÜRETİCİLERİNİN ALIN TERİ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR" 

"Fındık, çay gibi bölgenin stratejik ürünüdür. İkinci bir ürün yok çünkü. Herkesin ortak geçim kaynağı fındık. Rize'de çay, Rize dışındaki o bölgede fındık stratejik bir üründür. Dünya fındığının yüzde 70'ni sadece Türkiye üretiyor. Peki nasıl oluyor da fındık fiyatlarında istikrarı sağlayamıyoruz? Çünkü fındık üreticisinin alın teri, birilerine peşkeş çekiliyor. Fındık üreticisi düşünülmüyor. Aracılar, tefeciler cirit atıyorlar. Bütün kar onlara gidiyor. Bütün avantaj onlara gidiyor. Peki biz ne diyoruz? Biz alın terine değer veren bir partiyiz. Emeğe değer veren bir partiyiz. Üreticiye değer veren bir partiyiz. Kimse kazanmasa bile üretici kazanmalı. Evine helal ekmek götürmeli. Ben bu fındığa alnımın teriyle kazandım diyebilmeli. Bununla ürettim diyebilmeli. Bizim mücadelemizde bunun üzerine kurulu."

"FINDIKTA ÇÖZÜM YOLLARINI ANLATTI" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, fındıktaki sıkıntıları anlattıktan sonra çözüm yollarını ise şöyle sıraladı:

"TABAN FİYAT"

"Fındık bahçelerinin yenilenmesi lazım. Bunun için de, üretici bahçeyi yenilerken uğrayacağı kaybın önlenmesi lazım. Devletin bu konuda özel bir teşvik getirmesi lazım. Onlar getirir mi? Getiremezler. Fındık üreticisini ve onun alın terini düşünen Cumhuriyet Halk Partisi getirir. Her yıl maliyetler dikkate alınarak makul bir taban fiyat açıklanır. O taban fiyatın altına fındık fiyatının düşmemesi gerekir. Devletin bunu yapması lazım." 

"FINDIK SEKTÖRÜNÜN ÖZEL TEŞVİĞE İHTİYACI VAR"

"Üretimde, yani fındığı tüketim maddesi olarak kullanan, çikolata ve şeker sanayinin ayrıca özel bir teşvike ihtiyacı var. Böylece bu ürün, Türkiye'de kullanılmalı ve dünyaya ihraç edilmeli. Biz çuval çuval fındık ihraç ediyoruz. Onun ihraç edeceğimize, onu Türkiye'de işleyip ihraç edersek bir kazanacağımıza on kazanacağız. Kim kazanacak? Sanayici kazanacak, fındık üreticisi kazanacak, esnaf kazanacak, bakkal kazanacak, herkes kazanacak. Hedefimiz özel bir teşviği şeker ve çikolata sanayine de getirmek fındığı kullandığı sürece." 

"FINDIK KANUNU ÇIKARILMALI"

"Lisanslı depoculuk, borsa ve manav uygulamasının bir arada ele alınması lazım ve özel bir fındık yasasının çıkması lazım. Fındık çevresi yani üreticiden ihracatçısına kadar bütün çevre toplanmalı, yeni bir Fındık Kanunu çıkarılmalı. Bu çerçevede fındık olayı yeniden ele alınıp değerlendirilmeli. 
Fındık şu anda giderek yabancıların tekeline bırakılıyor. Fındık üreticisinin alın teri de, yabancıların tekellerine teslim ediliyor. Türkiye'nin bundan önemli bir adım atarak üreticiyi kurtarması lazım." 

"FİSKOBİRLİK GÜÇLENDİRİLMELİ"

"Ve Fiskobirlik, Fiskobirlik'i fındık üreticisinin dostu haline getirmemiz lazım. Fiskobirlik'i güçlendirmemiz lazım. Fiskobirlik'i bölgenin en önemli kuruluşu haline getirmemiz lazım. Onlar batıracaklar, biz yücelteceğiz. Onlar son verecekler, biz başlatacağız."  

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 17:18

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER