İşte Van gerçeği!

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Danıştay'ın kuruluş yıldönümü etkinlikleri sırasında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun sözlerine tepki göstermesi ve ardından toplantıyı terk etmesi üzerine, Ak Parti 'Van Gerçeği' başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "644 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından, bugüne kadar Van'ı yeniden inşa etmek, depremin izlerini silmek için kullanılan kaynak miktarı 5 milyar lirayı geçti" denildi.

İşte Van gerçeği!
ANKARA - Başbakan Erdoğan'ın Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun sözlerine tepki göstererek toplantıyı terk etmesinin ardından, Ak Parti 'Van Gerçeği' başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Depremin ardından Van'ı yeniden inşa etmek için 5 milyar lirayı aşan kaynağın kullanıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de yaşanan, 644 kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından yaraları sarmak ve sıkıntıları gidermek için devletin bütün imkanları seferber edildi. Van'da 644 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından ilgili tüm kurumlar harekete geçti. Önce depremzedelerin acil barınma ihtiyacını karşılamak için elektriği, suyu, kanalizasyonuyla her türlü altyapıya sahip çadır kentler kuruldu, sıcak yemek hizmeti başlatıldı. Kış mevsimi yaklaştığı için hemen 2 odası, mutfağı, banyosu, tuvaleti bulunan konteyner kentler oluşturuldu. Vatandaşların buradaki elektrik, su gibi giderleri karşılandı."

"200 BİNDEN FAZLA KONUT, İŞYERİ VE AHIR İNCELENDİ"

"Depremlerin ardından Van genelinde 200 binden fazla konut, iş yeri ve ahır incelenerek, hasar tespit işlemi gerçekleştirildi. İncelenen yapıların yüzde 26'sının ağır, yüzde 8'inin orta, yüzde 36'sının az hasarlı, yüzde 30'unun da hasarsız olduğu tespit edildi. Van, Erciş, Edremit'in merkez mahalleleri ve beldeleri ile merkeze bağlı köylerindeki 255 yerleşim yerinde hak sahipliği çalışmaları 25 Ocak-25 Eylül 2012'de yapıldı. Toplam 36 bin 500 ailenin talep ve taahhütnamesi alındı, ekleriyle yaklaşık 190 bin evrak Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Komisyonunca incelendi. Çalışmalar sonucunda, 31 bini aşkın hak sahibi, konut, ahır ve iş yeriyle ilgili kanun kapsamındaki yardımlardan yararlanmaya hak kazandı. İlk depremden sonraki 39. günde temeli atılan Van merkez ve Erciş'teki 15 bin 341 konutun yapımı, kötü hava koşullarına rağmen hiç durmadı. Konutlar, bir yılda tamamlanarak, hak sahiplerine teslim edildi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından şimdiye kadar hak sahipleri için ise yaklaşık 18 bin konut inşa edildi. Bunun yanı sıra evini, ahırını, iş yerini kendi yapmak isteyenlere de her türlü destek sağlandı."

"KONTEYNER KENTTE YARDIM KABUL ETMEYEN 44 AİLE YAŞIYOR"

"Hak sahibi olmadıkları halde konteyner kentte yaşamalarını sürdüren ailelere, kalacakları konutların kiralarının valilik olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından (SYDV) karşılanması seçeneği sunuldu. Bu yöntemle 92 aile kiralık konutlara taşındı. Şu anda konteyner kentlerde ev kiralarının vakıf tarafından karşılanmasını kabul etmeyen 44 aile yaşıyor."

"KÖYSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ" 
"KULLANILAN KAYNAK 5 MİLYAR LİRA'YI GEÇTİ"

"Depremin ardından Van köylerindeki vatandaşlara da destek sağlandı. Depremler sonrasında Van köylerinde 9 bin 500 ailenin konut, 3 bin 500 ailenin de ahırdan hak sahibi olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Van'daki depremler sonrasında geliştirilen 'evini yapana yardım modeli' kapsamında, hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hakediş ödemesi yapıldı. Böylelikle Türkiye genelinde 5 Ekim 2012'de uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi, Van merkez ve Erciş'in köylerinde bir anlamda ilk defa 'Köysel Dönüşüm' olarak hayata geçirilmeye başlandı. Bugüne kadar Van'ı yeniden inşa etmek, depremin izlerini silmek için kullanılan kaynak miktarı ise 5 milyar lirayı geçti."

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 17:51

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER