Hükümet fındıkta topu TMO'ya atıyor

"Hükümet, TMO kendilerine bağlı değişmiş gibi sürekli topu TMO'ya atıyor" Bu sözlerin sahibi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun'a ait. TMO'nun fındık fiyatlarını açıklamakta gecikince CHP'li Torun'un fındık isyanı işte böyle geldi...

Netordu.com
Hükümet fındıkta topu TMO'ya atıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, yeni mahsul fındık fiyatının hala açıklanamamasına da isyan etti. 

Torun yaptığı yazılı açıklamada "Hükümet üreticiyi korumak için kılını kıpırdatmıyor. Fındık fiyatını hala açıklamadı. Sanki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kendilerine bağlı değilmiş gibi sürekli topu TMO'ya atıyor, bahaneyi ona buna buluyor" dedi.

FINDIĞIN RANTINI KİM YİYOR?

Seyit Torun, dolar yükselirken Türkiye'de fiyatı artmayan tek ürünün fındık olduğunu belirterek, "Dolar neredeyse 7 Lira'ya dayandı ama bizim dolarla ihraç ettiğimiz, ülkemizin en önemli ihraç ürünü olan fındık geçen yılın da altına düştü. Yoksa siz bu fındığı ihraç etmiyor musunuz? Siz bizi mi kandırıyorsunuz?" diye sordu.

Torun, "Geçen yıl dolar ortalama 3 buçuk liraydı, üretici fındığını 10 buçuk liradan satıyordu. Şimdi dolar 7 lirayı zorluyor ama vatandaş geçen yılki fiyattan, onun da altındaki bir fiyattan elindeki ürünü çıkarıyor. Hükümet fındığa fiyat veremiyor. Üretici elindeki ürünü yok fiyatına satıyor. Üretici ne yapsın? İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Üretici evine ekmek götüremez hale geldi. Şimdi okullar açılacak, vatandaş çocuğunun okul alışverişini yapamıyor. Milli ihraç ürünümüz olan fındıkta büyük bir oyun oynanıyor, fındık üreticisi belli bir zümrenin çıkarlarına kurban ediliyor. İlaçtan gübreye kadar fındık üretiminin tüm girdileri zamlandı. Nedense fındık para etmiyor" diye konuştu.  

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER