Fındık fiyatı Meclis gündeminde

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM'de 'fındık fiyatları'na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Her iki milletvekilinin de hemfikir olduğu nokta, fındık fiyatlarının 14 lira olması

Fındık fiyatı Meclis gündeminde

TBMM'de basın karşısına geçen ilk isim CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel oldu. Fındık hasatının başladığının altını çizen Adıgüzel, "Fındıktan yıllık ihracat gelirimiz 3 milyar dolar. 500 bin aile fındıkla geçiniyor ve 8 milyon kişi 15 tane ilin temel geçim kaynağıdır, hatta 33 ilin ekonomisiyle de ilişkilidir" diyerek sözlerine başladı. 

"1 KİLO FINDIK 1 KİLO SOĞAN-PATATES EDİYOR"

Dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini ve fındık ihracatının da yüzde 80'ini Türkiye'nin yaptığını belirten Adıgüzel, "Yani stratejik bir üründür, üstünde söz söyleyebileceğimiz, tek belirleyici olan bir üründür, ama buna rağmen bu konuda etkin olamıyoruz" şeklinde konuştu. Fındıkta tekelleşmeden de bahseden Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü: "En büyük ihracatçı firmalar uluslararası karteller tarafından satın alındı, öyle ki 2005 yılında 7.45 TL olan 7.30 TL olan fındık fiyatı bugünlerde 13 yıl sonra hala aynı fiyat düzeyinde olması oldukça ilginç. O dönemde 5.2 dolara geliyordu bir kilo fındık. Şimdi aynı kur üzerinden, aynı dolar üzerinden bugüne projeksiyon yaptığımızda fındığın 25 TL olması gerekiyor. Birkaç tarım ürünüyle bunu karşılaştırdığımızda ilginç sonuçlar çıkıyor. 2005'te 1 kilo fındık ile 18 kilo patates alabilirken, şimdi 1 kilo patates alabiliyorsunuz. Yine aynı dönemde 1 kilo fındıkla 25 kilo soğan alırken, şimdi 1 kilo alabiliyorsunuz." 

"ACİL OLARAK TABAN FİYAT AÇIKLANMALI"

Fındık üreticilerinin fındık hasadına başladıklarını ve 10 gün içerisinde ilk ürünlerin pazara ineceğini dile getiren Adıgüzel, "Fındık 10 gün içerisinde piyasaya girecek. Acil olarak fındık taban fiyatını belirlemesi üretici lehine, üreticiyi bu kartellere ezdirmeme yönünde çok önemli bir adım olacaktır" dedi.

"FINDIK FİYATI 14 LİRA OLMALI"

Adıgüzel açıklamalarını şöyle noktaladı: "Bu fiyat belirlenirken de, maliyet artı enflasyon, artı üretici refah payı dediğimiz endeks, yüzde 30. Bu yıl için tahmini bir maliyet hesabı yapılmadığından geçen yılın üzerine yüzde 15 enflasyon koyup, yüzde 30 refah payını koyduğunuzda olmuşan rakamı söylüyorum. 14 lira 80 kuruştur. Bu da bizim seçim döneminde ifade ettiğimiz 15 liraya tam denk gelen bir rakamdır. 15 lirayı biz söylediğimiz için huylananlar varsa, biz 80 kuruşunu atarız, 14 liraya olumla bakarız. 15 liranın da üstüne çıkıp daha güzel fiyat verirlerse biz utanmaya da hazırız."

"MHP'Lİ CEMAL ENGİNYURT DA 14 LİRA DEDİ"

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen bir diğer isim ise MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt oldu. Enginyurt, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) derhal devreye sokularak fındık alımı yapması gerektiğini belirtti, "Fındığın değeri en az 13-14 lira olmalı ki üretici çektiği sıkıntıyı bir nebze olsun giderebilsin." dedi. 

Fındık sezonunun 8 milyon üreticiye hayırlı olmasını dileyen Enginyurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 8 milyon üreticinin derdiyle dertlenmemesinin mümkün olmadığını söyledi. Üç yıldan beri 8 milyon fındık üreticisinin mağduriyet yaşadığını ifade eden Enginyurt, "İşçi, esnaf, köylü perişan. Toprak Mahsulleri Ofisi derhal yeniden devreye sokulmalı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan öncelikli olarak bunu talep ediyoruz." diye konuştu. 

"FINDIĞIN MALİYETİ 10 LİRA"

Bir kilo fındığın maliyetinin 10 lira olduğuna dikkati çeken Enginyurt, "Verilecek fiyat değerlendirilirken 'piyasa şartları, ülke ekonomisi, bütçe dengesi' denilerek 8 milyon üretici görmezden gelinmemeli. TMO derhal devreye sokularak fındık alacağını ilan etmeli. Fındığın değeri en az 13-14 lira olmalı ki, üretici çektiği sıkıntıyı bir nebze olsun giderebilsin. Zira 15 gün sora fındık pazara inecektir. Eğer sahip çıkılmazsa bölge insanı açısından sıkıntı olacaktır." değerlendirmesini yaptı. 

AK Parti bölge milletvekillerinin bu konuyla ilgili toplantı yaptıklarını bildiğini aktaran Enginyurt, üretici yararına olan her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Cemal Enginyurt, toplantının ardından gazetecilere fındık dağıttı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 17:08

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER