Fındığın rantını kim yiyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada son günlerde çok konuşulyan 'Dolar' vurgusu yaptı. Dolar'ın 5 lirayı geçtiğini ama fnıdık fiyatlarına yansımadığını dile getiren Torun, "Milli ihraç ürünümüz fındığın rantını kim yiyor? Kim Karadeniz çiftçisinin alın terini birilerine peş keş çekiyor?" diye sordu.

Fındığın rantını kim yiyor?

Özellikle son günlerde ABD ve Türkiye arasında yaşanan politik krizin ardından artışa geçen Amerikan doları, 5 TL bandını geçerek 5.08'lere kadar yükselinde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, artan dolar fiyatları karşısında olduğu yerde duran fındık fiyatlarını gündemine aldı. 

"Dolar 5 lirayı geçti ama en önemli ihraç ürünümüz fındığın fiyatı geçen yılın da altına düştü" diye CHP'li Torun, "Bu durumu ne anlayabilirim ne de kabul edebilirim. Geçen yıl dolar ortalama 3 buçuk liraydı, üretici fındığını 10 buçuk liradan satıyordu. Şimdi dolar 5 lirayı geçti ama fındık geçen yılkinden de az bir fiyata 9 liraya satılıyor" dedi. 

FINDIĞIN RANTINI KİM YİYOR?

Fındığın milli bir ürün olduğunu dile getiren Torun, "Milli ihraç ürünümüz olan fındıkta büyük bir oyun oynanıyor. Fındık üreticisi belli bir zümrenin çıkarlarına kurban ediliyor. Milli ihraç ürünümüz fındığın rantını kim yiyor? Kim Karadeniz çiftçisinin alın terini birilerine peş keş çekiyor?" diye sordu. Fındık hasadının başladığını, çok yakında ilk ürünün pazara getirileceğini hatırlatan Torun, "Ancak üretici fındığının para edip etmeyeceğini hala bilmiyor. Acilen üreticiyi memnun edecek bir fiyat açıklanmalı ve bu fiyat da 15 liradan aşağı olmamalı" diye konuştu.

Özellikle tarım ilaçlarının, gübrenin ve işçilik maliyetlerinin de arttığına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, "Doların artmasıyla her şeyin fiyatı artıyor. Nedense bir tek fındığın fiyatı düşüyor. Şimdi tekrar soruyorum. Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını elinde bulunduran ülkemizde, fındıktan üretici kazanmıyorsa kim kazanıyor?" dedi.  Üreticilerin geçinmek bir kenara artık fındığından vazgeçer hale geldiğini belirten Torun, "Borçlu olan fındık üreticisi ürününü hasat sonrası hemen pazara indiriyor. Devlet uygun taban fiyattan fındık alarak piyasaya müdahale etmediği için üreticisi ürününü yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Ülke olarak fındık üretiminin ve ihracatının büyük bölümünü elimizde bulunduruyoruz ama üretici kölelik düzeninde yaşıyor" ifadelerini kullandı.

"FINDIK ÜRETİCİSİ ÇARESİZ DEĞİLDİR"
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: "Fındık üreticisi çaresiz ve sahipsiz değildir. Milyonlarca insanımız küresel piyasaların ve gıda tekellerinin insafına bırakılamaz. Fındıkta sömürü ve kölelik siyasetine dur demesi için hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Hükümet, üreticinin sesini duymalı ve üreticiye sahip çıkmalıdır. Hükümet bir an önce dolar artışını dikkate alarak fındık taban fiyatını açıklamalıdır."

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER