Enginyurt'un gündemi seçim ve fındık

DEMOKRAT Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında erken genel seçim ve fındığı gündemine aldı. Hükümetin bir an önce erken genel seçim kararı alması gerektiğini dile getiren Enginyurt, "Ormanları zaten kendi haline bıraktınız, yandı. 8 milyon üretici de yanmak üzere. 35 TL'nin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Enginyurt'un gündemi seçim ve fındık

DP'li Enginyurt, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bir haftayı geçkin süredir devam eden orman yangınlarının milleti üzüntüye gark ettiğini belirtti.

"Ülkenin adeta yandığını" ifade eden Enginyurt, Türkiye yanarken milletin yüreğinin de yandığını ve gözünden yaş aktığını söyledi. Enginyurt, Türkiye'yi yönetenlerin ise alay etmeye devam ettiğini öne sürerek, "Türkiye'yi yönetenler, yangından ziyade yine kendilerine bir gelecek ve prim çıkarma adına siyasete devam ediyor." diye konuştu.

ERKEN GENEL SEÇİM İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerleşim yerlerindeki yangınla mücadelede büyükşehir belediyelerinin sorumluluğuna ilişkin sözlerine işaret eden Enginyurt, ormanların Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sorumluluğunda olduğunu dile getirdi, "Sürekli karşı taraf diyerek bu ülkeyi bölmeye devam etmeyin. Büyükşehir belediyeleri yangın bölgelerinde mücadele ederken, bu milleti ayrıştırmayı devam etmeyin. Yönetemediğiniz belli oldu. Öyleyse yapacağınız tek şey var. Muhalefete hakaret ederek günü kurtarmak değil, bir an evvel erken seçime giderek bu ülkeyi artık yönetemediğinizi milletin onayıyla tescil ettirmeniz gerekiyor. Biz sizden bunu istiyoruz. Bir an evvel erken seçime gidin" ifadelerini kullandı.

"FINDIĞA 35 TL TABAN FİYAT"

Karadeniz'de 8 milyon üreticinin sabırsızlıkla beklediği fındık fiyatlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Enginyurt, "Hala fındık taban fiyatı açıklanmadı. Efendim ormanlar yanarken fındık taban fiyatının açıklanması nereden çıktı? Zaten yanan ormanlara yaptığınız bir şey yok. Ormanları zaten kendi haline bıraktınız yandı. 8 milyon üretici de yanmak üzere. 8 milyon üretici de emeğinin karşılığını, alın terinin karşılığını bekliyor. Bu insanlar devletinden fındık taban fiyatının açıklanmasını bekliyor, ama maalesef iktidar suskun, Cumhurbaşkanı suskun. Biz fındık taban fiyatını 35 TL olarak ilan edilmesini, TMO'nun piyasaya girmesini istiyoruz. Üreticimiz hakikaten perişan, borç içinde büyük sıkıntılar yaşamakta. Fındık üreticisinin hakkı olan 35 TL'nin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz" dedi.    

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER