Enginyurt Arınç'ın da ihraç edilmesini istedi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluk hallerine ilişkin yaptığı açıklamalar karşısında MHP'den ihraç edilen Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'tan tepki geldi. Enginyurt, "Sen Cumhur İttifakı'na aykırı davranıyor, zarar veriyorsun diye MHP beni ihraç etti. Sayın Cumhurbaşkanı, Bülent Arınç'a sert çıktı. Bu adam niye duruyor? İhraç yok mu?" diye sordu.

Enginyurt Arınç'ın da ihraç edilmesini istedi

TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın Habertürk kanalında yaptığı açıklamalar ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz" çıkışı üzerine MHP'den ihraç edilen Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "İhraç yok mu?" diye sordu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Enginyurt, "Ülkenin sorunlarını konuştuğum, fındık üreticisinin hakkını savunduğum, milletin dertlerini gündeme getirdiğim için, sen Cumhur İttifakı'na aykırı davranıyor, zarar veriyorsun diye MHP beni ihraç etti. Sayın Cumhurbaşkanı, Bülent Arınç'a sert çıktı. Bu adam niye duruyor? İhraç yok mu?" diye sordu. 

BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu, Deniz Zeyrek, Nagehan Alçı ve Kemal Öztürk'ün katıldığı 'Nedir Ne Değildir' programında soruları yanıtlayan TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kitabının da reklamını yaparak, "Demirtaş'ı tanımak veya Demirtaş'ı yargılamak için onun yazdığı çok güzel bir hikaye kitabı var. Devran isminde. Ni olur onu alın, bir okuyun. Bunun tek yolu çünkü ben başbakan yardımcısıyken de Çözüm Süreci içerisinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı. Yanin bunun da tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. Bugün adalatte yapılacak reformun temelinde yazmasa bile bu vardır. Özgürlükçü düşünmek" sözlerini söylemiş, Osman Kavala ile ilgili olarak da, "Kavala hakkındaki iddialar yeni iddianame haline geldi, ama adam 2017'den beri 3,5 yıldan beri tutuklu. Yani onun halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım." ifadelerini kullanmıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

"Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalarile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Velev ki, geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi ifadeleri Cumhurbaşkanı'yla, Hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez. Bizim ne dediğimiz,  nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur. Teröre bulaşmış, terörle el ele kol kola yürüyenler hiçbir zaman bizim ne yanımızda, ne de dirsek teması halinde olduğumuz kişiler olamaz. Şu anda yargının tasarrufu altında olanlar bizim yüzlerce, binlerce insanımızın, Yasin Börü'lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani Katliamı'nın failleri hiçbir zaman Tayyip Erdoğan tarafından, dava arkadaşları tarafından asla ve asla savunulamaz." 

"CHP'nin ve arkasındaki mahfillerin dümen suyuna girenlere, 'siz gidin heykellerinizle, iç kavgalarınızla karanlık pazarlıklarınızla uğraşın, düşün bu ülkenin ve milletin yakasından' diyoruz. Türkiye'yi dışarı şikayet ederek, başka ülkelerin yönetimlerine bize nasıl ve nerelerden saldıracaklarının akıllarını vererek, dün söylediğini bugün yalayarak siyaset yaptığını sananların sonu hüsran olacaktır. Gezi eylemlerini organize edenlerin biz savunucusu olamaz ve olamayız. Biz 18 yıldır olduğu gibi bugün de yarın da milletimizin hizmetkarlığını yapmayı en büyük şeref kabul ederek yolumuza devam edeceğiz. Biz özellikle Gezi olaylarının finansörlüğünü yapan ve bunlarla ilgili olarak da şu anda içeride olan, özellikle bugün yarın hiçbir zaman bunların savunucusu olmadık, bundan sonra da olmayız."

"Bunca yıldır iktidar gücünü kullanan bir parti olarak elbette eksiklerimiz olmuştur. Hatta belki hatalarımız da olmuştur ama samimiyetimizi,  hizmetlerimizi, vizyonumuzu kimse sorgulayamaz aksini iddia edemez. İstikamet doğru olunca eksikleri tamamlamak mümkün hale geliyor. Bugün de tüm samimiyetimizle çareyi yine milletimizde arıyoruz. Bunun dışındaki her türlü fitne ve fesat girişimlerini redediyor, sizlerden de dikkatli olmanızı istiyorum. Terör örgütleriyle el ele, kol kola, omuz omuza Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerle biz birlikte olamayız. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala'larla onlarla hiçbir zaman biz bir arada olamayız ve biz Kobani'yi unutamayız. Biz Diyarbakır'da bizim Kürt kardeşlerimizi öldürenlerle, onların savunuculuğunu yapamayız. Hukuka savunarak, hukuka sarılarak onların savunmasını yapmaya girenler kusura bakmasınlar."

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 12:44

eko

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan elipek
İlhan elipek - 6 ay Önce

Evet çok güzel projeler oluyor ama ben Bir ordulu olarak Kendi memleketimde yabancı muamelesi görüyorum her şey tuzak haline geliyor fiyatları Ateş pahası

SIRADAKİ HABER