Demokrasi nöbetleri yeniden başlıyor!

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıldönümünde neler olacak, programı paylaştı. Kurtulmuş, "Demokrasi nöbetleri tutacağız. O geceyi hatırlayacağız, o günü hatırlayacağız. Yine birlikte beraber olmanın milletçe kıvancını, onurunu yaşacağız. Bu bir hafta sürecek, 5-6 günlük bir programdır." diye konuştu.

Demokrasi nöbetleri yeniden başlıyor!
ORDU - Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü ve Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıldönümünde neler yapılacağını anlattı.

Sözlerine, "15 Temmuz yaklaştıkça, içimiz yeniden burkuluyor, yeniden yüreğimiz sızlıyor. Yeniden o hain teşebbüsü bütün yaşadıklarımızı gözümüzün önüne getirerek hain teşebbüsü bir kere daha hatırlıyoruz, lanetliyoruz" diyerek başladı.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O hain teşebbüsün içerisinde, kenarında, kıyısında, köşesinde, arkasında olan herkesi lanetliyoruz ama sadece lanetlemekle de kalmıyor, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün içerisinde olan herkesten de hesap soruyoruz. Hesap sormaya da devam edeceğiz. 15 Temmuz, Türkiye tarihinin iki taraflı önemi olan bir günüdür. Bir taraftan bu toprakların tarih boyunca gördüğü en büyük ihanet hareketinin yaşandığı gündür, gecedir. Aynı zamanda da bu toprakların son asırlarda belki yaşadığı en önemli kahramanlık destanının yaşandığı gecelerden birisidir. Dolayısıyla hem ihaneti unutturmayacağız, hem kahramanları ve kahramanlıkları unutturmayacağız. Hem o gece Türkiye'ye karşı yapılan o şer odaklarının ittifakını hiçbir zaman unutturmayacağız, sonuna kadar deşifre edeceğiz. Hem de Dünya'nın her tarafında 15 Temmuz'da Türkiye'ye sahip çıkan dostlarımızı asla unutmayacağız. 
Dolayısıyla, 15 Temmuz bizim bir taraftan kinimizin ve nefretimizin sürekli hatırlanarak, darbecilere, Türkiye düşmanlarına, millet düşmanlarına karşı yek vücut olmamızı sağlayacak olan bir dönüm noktasıdır, yıldönümüdür. Aynı zamanda şehitlerimiz ve gazilerimiz etrafında, istiklal ruhu etrafında birleştiğimiz, tek yürek olduğumuz bir gündür. Dolayısıyla bundan sonra bunu resmi anmaların da olduğu bir resmi gün haline getirdik, bunun gereği yapılacak.""ORGANİZASYONU CUMHURBAŞKANLIĞI YAPACAK"

Hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan organizasyonun bizzat Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenleneceğinin vurgusunu yapan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"11-16 Temmuz haftasında Cumhurbaşkanlığımızın kontrolünde etkinlikler düzenlenecek. İl'lerde valilikler, belediyeler, yurt dışında yurt dışı temsilcilerimiz, bütün kamu kurum ve kuruluşları, her kim hangi imkan varsa bütün bunlarla birlikte, bu söylediğimiz çerçevede hem 15 Temmuz'u hatırlatan, hem 15 Temmuz'daki o birlik ve dayanışma ruhunu hatırlatan konsept içerisinde anma toplantıları olacak."  

"DEMOKRASİ NÖBETLERİNİ TEKRARLAYACAĞIZ"

"Meydanlarda evet demokrasi nöbetlerini tekrarlayacağız. O gün sahaya çıkıp bedenlerini, bütün güçlerini tankların, tüfeklerin, helikopkterlerin, uçakların karşısında siper ederek bu vatanı koruyan şehitlerimizi hatırlayarak yeniden on binlerce, milyonlarca insan bütün ruhumuzla ve bedenlerimizle sokaklarda olacağız. Demokrasi nöbetleri tutacağız. O geceyi hatırlayacağız, o günü hatırlayacağız. Yine birlikte beraber olmanın milletçe kıvancını, onurunu yaşacağız. Bu bir hafta sürecek, 5-6 günlük bir programdır. İstanbul ve Ankara'da demokrasi anıtları açılacak. TBMM üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek 15 Temmuz'la ilgili özel bir toplantı düzenleyecek. Büyükelçiliklerimizde, dış temsilciliklerimizde, toplantılar düzenlenecek. Sergiler düzenlenecek. Fotoğraf sergileri, film gösterileri olacak. Bir takım ülkelerde kamu diplomasisi çerçevesinde faaliyetlerimiz olacak. Dolayısıyla 15 Temmuz birinci yıldönümünde bütün yönleriyle tekrar hatırlanacak."   

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER