Cumhurbaşkanı: "Seçim tarihini öne çekebiliriz"

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Seçimleri'nin öne çekilebileceğini açıkladı. Erdoğan, mevsim şartları da dikkate alınarak seçim tarihinin öne çekileceğini söyledi. İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı: "Seçim tarihini öne çekebiliriz"

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2923 yılının hayırlara vesile olmasını diledi. 

Seçim tarihine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Yeni bir imtihanın daha eşiğindeyiz. Mevsim şartlarını dikkate alarak, belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 Seçimleri'nin önemini en iyi sizler biliyorsunuz. Milletin kurduğu, iktidara getirdiği ve her mücadelesinde yanında yer aldığı bir siyasi teşekkür olarak tarif ettiğimiz AK Parti'nin bu imtihanı da başarıyla geçmesini sağlamak öncelikle bizlerin, buradaki heyetin sorumluluğundadır. Şu gerçeğin altını bir kez daha çizmek istiyorum. AK Parti resmen kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden bugüne kadar sadece girdiği her seçimi kazanmakla kalmamış, milletimizin gönlündeki yerini de sürekli güçlendirmiştir. Bu gücün en müşahhas tezahürlerinden birini üye sayımızda görmek mümkündür. Kuruşulumuzun ardından girdiğimiz ilk seçim yılı olan 2002'de üye sayımız 400 binler seviyesindeydi. Bir sonraki seçim yılı olan 2007'de üye sayımız 1 milyon 350 bine yükseldi. Ardından 2011'de üye sayımız 4.4 milyonu buldu. 2015 yılında üye sayımız 9 milyonun üzerine, 2018 yılında 10 milyon sınırına çıktık. Yargıtay Başsavcılığı tarafından açıklanan kayıtlara göre 2023 yılına 11 milyon 241 bin üyeyle girdik. Bu eser, hepinizin. 

Aslında parti kayıtlarımızda bu rakam 11 milyon 393 bine yaklaşıyor. Eksikleri tamamlayarak kısa sürede kayıtlarımızla Yargıtay Başsavcılığı rakamlarını birleştireceğiz. Diğer partilerin üye sayılarını vereceğim. 

Bunların hepsini üst üste koyun. Sonra ikiyle çarpın. Yetmedi, üçle çarpın. Yine de AK Parti'nin üye sayısına yetişemiyor. AK Parti'nin üye sayısı artık ilk yüzyılını devirmek üzere olduğumuz Cumhuriyet tarihimiz boyunca bir siyasi partinin erişebildiği en yüksek üye rakamıdır. Türkiye gibi siyasi rekabetin oldukça sert yaşandığı bir ülkede rekor üye sayısına ulaşmak elbette kolay değildir. Aradan geçen 21 yıla rağmen ilk günkü heyecanla, inançla, azimle, kararlılıkla çalışarak bu başarıyı elde ettik."

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2023, 02:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER