Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 19 Ocak'ta Beştepe'de Bakanlar Kurulu'nu toplayarak başkanlık yapacağını açıkladı. Erdoğan, "Burası böyle rastgele bir kasaba devleti değildir. Ayın 19'unda ben Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de toplayacağım ve orada Bakanlar Kurulu toplantısını başkanlık edeceğim. Cumhurbaşkanı'nın üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama!
ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir işçi sendikası, ilk kez 
Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaret edildi. Ziyaret eden isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ziyaretin ardından gazetecilerin soruların yanıtlayan Erdoğan, 19 Ocak'ta Beştepe'de toplayacağı Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğini açıkladı.

İşte o açıklamalar:

"VERİMLİ, FAYDALI BİR ZİYARET OLDU"

"Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak şu anda özellikle sendikacılık hayatında işçi sendikalarının en büyük temsilcisi olarak, Türk-İş'i bugün ziyaret edişimiz, hem işçi sendikalarıyla ilgili sorunları bizzat kendilerinden dinleme fırsatını buldum. Hem de bazı sorunlara Bakanımızla birlikte yerinde tespit edip çözüm neler üretilebilir bunu aramızda konuştuk. Temenni ederim ki, özellikle asgari ücret çalışmalarının yapıldığı son anlarda, Bakanımız ve Hükümetimiz bir an önce neticelendirerek şu ana kadar yürüyen bu pozitif algının aynı şekilde devamını sağladılar ve bugünkü ziyaret bu anlamda verimli oldu. Daha önce Salih Bey'in döneminde Başbakan olarak bir ziyaretim olmuştu. Şimdi Cumhurbaşkanı olarak bu ziyareti gerçekleştirmiş olduk. Verimli, faydalı bir ziyaret oldu."

"BURASI RASTGELE BİR KASABA DEVLETİ DEĞİLDİR"

"Türkiye Cumhuriyeti, Anayasa'nın çizmiş olduğu çerçeveler içerisinde yönetilen bir Cumhuriyet'tir. Burası böyle rastgele bir kasaba devleti değildir. Yani 16 devletle teşekkül etmiş olan bir Cumhuriyet'tir ve şu anda da bizim bir Anayasa'mız var. Bu Anayasa'da Cumhurbaşkanı'nın yetkileri belirlenmiştir. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak seçimler öncesinde hatırlarsanız şu ifadeyi ben sıkça kullanmışımdır. Anayasa'nın vermiş olduğu yetkiler ne ise bu yetkileri sonuna kadar kullanırım demişimdir. Devir teslimden bu yana, Eylül-Ekim-Kasım-Aralık, 4 ay geçti ve şimdi Ocak ayına giriyoruz ve bu konularda da, bu 2014'ü ve 2015 ile geleceği, bir Cumhurbaşkanı olarak Bakanlar Kurulu'nu, Anayasa'nın hükmü başkanlık eder, gerekli görüldüğü hallerde toplar. Bu hükümdür ve Sayın Başbakan'la da bu konuyu görüştük." 

"AYIN 19'UNDA BAKANLAR KURULU'NU BEŞTEPE'DE TOPLAYACAĞIM"

"Tabi Binali Bey'in böyle bir tarih verip vermediği konusunda, kendisi gerçi ben böyle bir tarih vermedim diyor ama biz Sayın Başbakan'la da konuyu görüşelim. Ayın 19'unda ben Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de toplayacağım ve orada Bakanlar Kurulu toplantısını başkanlık edeceğim."

"CUMHURBAŞKANI'NIN ÜZERİNDE KİMSE VESAYET KURMAYA KALKMASIN"

"Bunun dışındaki şeylerde de, Cumhurbaşkanı'nın üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Cumhurbaşkanı bu devletin başıdır ve bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır ama Cumhurbaşkanı'na birileri vesayet kurmaya kalkarsa, hatırlarsınız yine seçim öncesi ben alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağımı da söylemiştim. Dolayısıyla böyle vesayetlerle hareket eden birisi de değilim. Tam aksine, Hükümet'iyle uyum içerisinde olan, Hükümet'ine güç katmaya çalışan çünkü Hükümet'imizin başarılı olması, şahsımın başarılı olması anlamına gelmez. Tam aksine, ülkemizin 2023 hedeflerini yakalaması ve muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması anlamına gelir ki, bizim Bakanlar Kurulu'muzla bu şekildeki bu belli aralıklarla olabilir, zaman zaman olur." 

"HÜKÜMET'LE CUMHURBAŞKANI'NIN KOPUK OLMASI..."

"Bu tür bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin çünkü bu bir rahatsızlık vesilesi değil, tam aksine birlikte gelişmeleri değerlendirme ve nasıl adımlar atabiliriz bunları konuşma, yani Hükümet'le Beştepe'nin veyahutla Cumhurbaşkanı'nın kopuk olması bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz. Gayet güzel bir çalışma olacağın inancındayım."

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 16:20

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER