CHP'li Toprak: “Unutmayacağız, unutturmayacağız“

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak Soma Facisı'yla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Hükümet, sorumluluğunu Soma'daki şirketin üstüne atarak kurtulamaz. O şirket ne kadar suçluysa, AKP'de o denli sorumludur" diye konuştu.

CHP'li Toprak: “Unutmayacağız, unutturmayacağız“
ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma'daki facianın tek sorumlusunun ölümlere sebebiyet veren şirket olduğunu söyledi. Toprak, "Aynı zamanda bu şirketi ve de madeni denetlemeyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen, verdiğimiz araştırma önergelerini reddeden AKP de bir o kadar sorumludur." dedi.

"GAZ ATAN, SU SIKAN YÖNETİMİN MEŞRUİYETİ YOKTUR"

"AKP yöneticileri ve yandaş medyası suçu sadece şirkete atmaktadırlar. Böylece kendilerini bu büyük katliamdan kurtarmaya çabalamaktadırlar" diye CHP'li Toprak açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Ahlaki duyarlılığı yüksek bir hükümet bu denli büyük bir katliam sonrasında önce sorumluluğu üstlenir ve katliamda payı olan bakanlarını ve bürokratlarını görevden alırdı. AKP ise bırakın sorumluluk üstlenmeyi; adeta bir muhalefet partisi gibi hareket edip sadece maden şirketine suçu atmaktadır. Kendilerini protesto eden insanlara korumalar marifetiyle dayak atan, acılı halkın üstüne gaz ve su sıkan bir yönetimin meşruiyeti yoktur. AKP insanlarımızın acısını dahi yaşamasına izin vermemektedir. Vatandaşı öldüresiye dövüp sonra kendisini mağdur gösteren, dövdüğü halde utanmadan rapor alan bir iktidar yüzsüzlüğü ile karşı karşıyayız. Dünyanın gelişmiş demokrasilerinde hükümet üyeleri, bir kazada dolaylı sorumluluğu olsa dahi istifa ederken, AKP'lilerin doğrudan sorumluluğu olmasına rağmen istifa etmemesi kabul edilemez. Bu tutumun ahlaki etik, siyasi, hukuki ve insani hiçbir tarafı yoktur."

"UNUTMAYACAĞI, UNUTTURMAYACAĞIZ"

Hükümet'in kaybedilen canların hesabını vermesi gerektiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "İnsanlarımızın hayatı bu kadar ucuz değil. Ana Muhalefet olarak biz ve halkımız bu katliamı, yıkımı unutmayacağız, unutturmayacağız. AKP iktidarı madende şehit olanların, yaralı olarak kurtulanların isimlerini hiçbir kuşkuya yer bırakmadan açıklamalıdır. Toplum vicdanındaki bütün tereddütler ortadan kaldırılmalıdır. TBMM'de bu konunun da takipçisi olacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 22:41

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER