CHP'den flaş hamle!

ANKARA 'dan bomba bir son dakika haber geldi. CHP'den 15 milletvekili istifa edip İYİ Parti'ye geçme kararı aldı. Böylelikle İYİ Parti TBMM'de grup kurma şansı yakalayarak seçimlere katılma şansı elde etti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, mecliste düzenlediği basın toplantısında o isimleri açıkladı. İşte CHP'den İYİ Parti'ye geçen milletvekilleri...

CHP'den flaş hamle!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in önceki gün İstanbul'da gizlice buluşmalarından sonra bugün CHP büyük bir bomba patlattı. CHP ve İYİ Parti yapılan görüşmeler neticesinde anlaştı ve 15 CHP milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İYİ Parti'ye geçme kararı aldı.

Erken seçim tarihinin belirlenmesinden sonra İYİ Parti'nin seçime girip girmeyeceği merak konusu olmuştu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla CHP'li 15 vekil partisinden istifa edip İYİ Parti'ye geçti. Bu hamle ile İYİ Parti TBMM'de grup kurarak seçime girmeye hak kazandı.

İYİ PARTİ GRUP KURMA SAYISINI ELDE ETTİ

İYİ Parti'nin TBMM'de grup kurabilmesi için 20 milletvekiline sahip olması gerekiyordu.15 CHP’li milletvekili 5 milletvekili olan İYİ Parti'ye geçti ve İYİ Parti TBMM’de grup kurma sayısına ulaştı. İYİ Parti TBMM grubu olarak cumhurbaşkanı adayını gösterebilecek. Yani 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener’in adaylığını bu şekilde gerçekleştirebilecekler.

HAZİNE YARDIMI ALABİLECEK

15 CHP’li vekilin İYİ Parti’ye geçmesiyle birlikte İYİ Parti seçim sürecinde hazine yardımından da faydalanabilecek. Siyasi partilerin kayıtlarını Yargıtay tutuyor. Yargıtay, İYİ Parti'nin seçime katılma yeterliliği olduğuna karar verdi. Bu kararı da dün YSK'ya bildirdi. YSK'nın Yargıtay'ın yazısı gelir gelmez seçimlere katılacak parti listesini açıklaması gerekiyordu.Ancak YSK Yargıtay yazısına rağmen, seçime katılacak partiler listesini açıklamadı.

SEÇİM YASASINA GÖRE 20 VEKİLE SAHİP OLMASI GEREKİYOR

Seçim yasasına göre TBMM'de 20 vekile sahip olup grup kuran tüm partiler otomatik olarak seçimlere katılabiliyorlar. Ayrıca seçim için hazine yardımı da alıyorlar.

CHP'DEN GÖVDE GÖSTERİSİ

CHP’li Engin Altay mecliste düzenlediği basın toplantısında  ''arkadaşlarımız demokrasi gaspına zırh olmuşlardır'' diyerek 15 ismi açıkladı. İşte CHP'den İyi Parti'ye geçen isimler...

İŞTE CHP'DEN İYİ PARTİ'YE GEÇEN İSİMLER

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal - Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer - Ankara Milletvekili Nihat Yeşil - Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız - Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın - Burdur Milletvekili Mehmet Göker - Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu - Bursa Milletvekili Erkan Aydın - Çorum Milletvekili Tufan Köse - Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu - İzmir Milletvekili Tacettin Bayır - Kayseri Milletvekili Çetin Arık - Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet - Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer - Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER