CHP'li Torun'dan 'zabıta' tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zabıtayı fiyat artışı denetimine çağırmasıyla ilgili olarak "Erdoğan ülkeyi ne Amerikan McKinsey şirketiyle ne de belediye zabıtasıyla düzlüğe çıkarabilir. Ciddi önlemler alınmalı" dedi.

www.netordu.com
CHP'li Torun'dan 'zabıta' tepkisi

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Seyit Torun, "Zabıtanın fiyat denetlemeye çıkması göz boyamaya yönelik ucuz bir şovdur" diye konuştu. 
Torun belediye başkanlarına da çağrı yaparak "Zabıta bırakın kendi görevini yapsın. Devletin zabıtasını şova alet etmeyin. Zabıta denetimi fiyatı dengelemez. Doğalgazın, elektriğin, saraydaki debdebenin denetimini yapamayan zabıta, iki kilo bulguru, bir kutu salçayı denetleyerek mi doları düşürecek?" diye sordu.

Torun, "Hem serbest piyasa ekonomisini savunacaksınız hem de piyasayı kolluk gücüyle dengelemeye kalkacaksınız. Bunu denemek ancak diktatörlüklerde olur. Hayat pahalılığını, enflasyonu kolluk gücüyle durduramazsınız. Ancak demokratik bir ortamda, üretime dayalı politikalar uygularsanız ekonomiyi düzeltirsiniz. Hem ekonomik krizi hem de demokrasi bunalımını aşmaya ihtiyacımız var. Bu da McKinsey kontrolü ya da zabıta denetimiyle olacak iş değil. Serbest bir ortamda, demokratik hukuk kurullarının uygulandığı bir ülkede, bilimin ve liyakatin ışığında yatırımlar yaparak, çalışarak krizleri aşarız. Gerisi halkı oyalamaya, işleri daha da kötüleştirmeye yol açacak şovlardır" dedi. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER