Cemal Enginyurt MHP'den ihraç edildi!

KESİN İhraç talebiyle yaklaşık 10 gün önce Milliyetçi Hareket Partisi Disiplin Kurulu'na sevk edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Genel Başkana Devlet Bahçeli'nin talimatı ve Disiplin Kurulu'nun kararıyla partisinden ihraç edildi. MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada ihraç sebebi olarak, parti tüzüğünün 'Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller Başlıklı' 78'inci maddesinin 4'üncü bendi (c),(e) ve (i) fıkraları gösterildi.

Cemal Enginyurt MHP'den ihraç edildi!

Kesin ihraç sebebiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilen MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un akıbeti belli oldu. MHP Disiplin Kurulu, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'u Parti Tüzüğü'nün ilgili maddeleri uyarınca Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihracına karar verdi. Enginyurt, oldukça aktif kullandığı Twitter hesabından partisinin ismini sildi, "21 ve 27'nci Dönem Ordu Milletvekili" yazdı, artık Bağımsız Ordu Milletvekili oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Ordu'daki 'fındık rekoltesi' açıklamasının ardından katıldığı bir televizyon programında Bakan Pakdemirli hakkında çok ağır ifadeler kullanan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, basına verdiği bu demeçler ve açıklamaları nedeniyle MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin talimatı ve 'Kesin İhraç' talebiyle Disiplin Kurulu'na verilmişti. 

MHP Disiplin Kurulu bugün toplandı ve Kurban Bayramı öncesinde o kritik kararını verdi. Enginyurt, partisinden ihraç edildi. MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "21.07.2020 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğinden kesin çıkarma talebi ile tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilen Ordu İli Altınordu İlçesi üyesi ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu'nun 30.07.2020 tarihinde yaptığı toplantı sonucu alınan karar ile Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğü'nün 78. maddesinin 'Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller Başlıklı' 4. Bendinin (c),(e) ve (i) fıkrası hükümleri uyarınca, parti üyeliğinden kesin olarak çıkarılmasına karar verilmiştir" denildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ İSTİFAYA DAVET ETMİŞTİ

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'u kesin ihraç talebiyle MHP Disiplin Kurulu'na götüren süreç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Ordu'da yaptığı fındık rekoltesi açıklaması sonrasında gelişmişti. Enginyurt katıldığı televizyon programında "Tarım Bakanı rekolte 665 bin ton diye açıklıyor. Ey Tarım Bakanı eğer bu bilgiyi sana verenler seni kandırdı diye inanmıyorsan, sen art niyetlisin. Bütün teşekkürlerimi geri alıyorum. Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir. Eğer 665 bin ton çıkmazsa istifa edecek mi? Ben istifa edeceğim 665 bin ton çıkarsa. Buradan ilan ediyorum. Fındık bu sene 665 bin ton çıkarsa isitfa ediyorum. Sayın Tarım Bakanı da ilan etsin, desin ki 665 bin ton çıkmazsa istifa ediyorum desin o zaman" ifadelerini kullanmıştı.   

PARTİ TÜZÜĞÜ 78'NCİ MADDESİ NE DİYOR?

MHP Parti Tüzüğü'nün 'Disiplin Cezalarını Gerektiren Haller' başlıklı 78'nci maddesinin 'Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller' başlıklı 4'üncü maddesi (C) bendi "Partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikâyet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak, yalan bilgi ve beyanda bulunmak, yetkisiz demeç yayımlamak, partinin yetkili organları nezdinde demokratik ve medeni ölçüler çerçevesinde halledilmesi gereken parti içi meseleleri, belli kademe ve silsile düzenini bozarak basın ve yayın organlarında açık şekilde tartışma ve polemik konusu yapmak" yazıyor. 

Aynı maddenin (E) bendinde ise "Partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozacak ve Genel Başkan, Genel Sekreter ve bunlardan sonra hiyerarşide bulunan görevlilere ve parti organlarına karşı ağır disiplinsizlik teşkil edecek veya manevi şahsiyetlerini rencide edecek ya da parti faaliyetlerini önemli surette aksatacak, partinin gelişmesine mâni olacak davranışlarda ve faaliyetlerde bulunmak veya başkalarını böyle davranış ve faaliyetlere ikna ve teşvik etmek" ve (İ) bendinde ise "Sahte evrak düzenlemek ya da bu amaçla üye ve delegeleri kışkırtmak ve yönlendirmek, usulüne uygun olmayan işlemler yapmak suretiyle, parti içinde huzuru bozmak, kaos yaratmak ve kamu oyunda partinin saygınlığına halel getirici davranışlarda bulunmak" ifadeleri yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 14:02

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER